podujatie, ktoré pripravuje občianske združenie rovnakého názvu v spolupráci s obecnými a mestskými úradmi na trase splavu, sa tradične koná pri príležitosti osláv sviatku sv. Cyrila a sv.Metoda.
Cieľom podujatia je nielen symbolický návrat k miestam, kde solúnski bratia pravdepodobne prekročili hranicu, ale aj spoznávanie histórie, kultúry a zvykov ľudí, žijúcich v Zemplíne. Predstavuje reálne spojenie ľudí bez ohľadu na politický názor, konfesijnú či národnostnú príslušnosť. "Naplnenie tohoto cieľa umožní neustály spontánny kontakt účastníkov splavu a množstvo sprievodných podujatí, ktoré sú na jednotlivých trasách pripravené," uviedol pre KORZÁR jeden z organizátorov podujatia František Džuppa, ktorý je zároveň jedným zo štyroch ľudí, ktorí pred deviatimi rokmi stál pri zrode tradície.
Podľa jeho slov sa tento rok na splav zatiaľ prihlásilo asi 110 ľudí všetkých vekových kategórií, ktorí ho absolvujú na asi 40 plavidlách. Jednotlivé vetvy odštartujú na Laborci, Topli, Ondave, Uhu a Čiernej vode. Hlavná vetva tento rok povedie zo Senného, kde bude v piatok popoludní otvárací ceremoniál so slávnostným posvätením plavidiel. Najdlhšia trasa má 63 a najkratšia 44 kilometrov. "Oproti minulým rokom prvý stanový tábor rozložíme v piatok večer v Stretávke pri čerpacej stanici a nie na hati EVO Vojany, ako to bývalo kedysi. Myslím, že názov obce je viac než symbolický a pre účastníkov je tam pripravený kultúrny program a táborák," dodal F. Džuppa.
Sobota sa bude niesť v znamení spájania jednotlivých vetiev Návratov a k večeru sa všetci vylodia pri obci Zemplín, kde na nich čakajú tradičné holúbky, servírované starostkou obce Máriou Tuchyňovou.
"Toto miesto je veľmi zaujímavé, lebo dnes maličká obec bola kedysi dôležitým spoločenským centrom, ktoré dalo názov celému regiónu Zemplína. Nachádza sa tu starý župný dom a nad obcou je historicky významný zemný val, ktorý tu podľa archeológov existoval už v 4. storočí. Dnes sa na ňom týčia dva kostoly," podotkol F. Džuppa. Viac než symbolická bude preto aj gréckokatolícka omša v jednom z nich, ktorú príde do obce celebrovať duchovný otec z Cejkova, pričom spievaná časť liturgie bude v pravej staroslovenčine, čiže jazyku vierozvestov Cyrila a Metoda.
Perličkou je, že kvôli vysokému podielu obyvateľov maďarskej národnosti je omša v inom než maďarskom jazyku v týchto honoch neobvyklá. Po nedeľnej omši sa "návraťáci" poplavia po Bodrogu do Stredy nad Bodrogom, kde tento rok Návraty končia. "V minulosti sme chodievali až do Klína nad Bodrogom, čo je najnižšie položené miesto na Slovensku, ale kvôli skúsenostiam s výkyvmi počasia sme si vybrali za cieľ radšej Stredu nad Bodrogom. Na účastníkov splavu tu čaká bohatý program a pohostenie. Tradičné makovníky od starostky Klína nad Bodrogom však určite chýbať nebudú," uzavrel F. Džuppa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín