Zriadenie tábora na východe Slovenska je podľa riaditeľa Migračného úradu Bernarda Priecela nevyhnutné, pretože zaťaženosť tohto regiónu je z hľadiska tlaku na východnú hranicu najvýraznejšia. Okrem toho, na východe SR nie je ani jeden záchytný tábor.
Priecel nechápe negatívny postoj poslancov ako prejav xenofóbie, skôr nepochopenia. "Som presvedčený, že stále existuje priestor na rokovanie a vzájomnú dohodu," zdôraznil. Na výstavbu tábora, ktorý by mal byť zriadený v priestore patriacom štátu a spravovanom Ministerstvom vnútra SR, už získal Migračný úrad peniaze z programu PHARE vo výške 80 miliónov korún. Z celkovej sumy 105 miliónov korún, určenej na tieto účely, tak ide o zásadnú čiastku, ktorá zostane v regióne, a pomôže tak jeho rozvoju, zdôraznil Priecel.
Tábor by mal podľa neho spĺňať všetky bezpečnostné kritériá a disponovať kamerovým systémom, ako aj systémom identifikácie osôb, ktoré sa v ňom budú pohybovať. "Vieme už na oveľa vyššej úrovni zabezpečiť ochranu a oddelenie týchto osôb od občanov mesta," zdôraznil šéf úradu. Výdavky na prevádzku tábora by mali ročne predstavovať 30 až 50 miliónov korún podľa obsadenosti tábora s kapacitou 500 až 600 miest.
Priecel si nemyslí, že utečenci sú problémom Slovenska. Jeho problémom sú skôr osoby, o ktorých neexistuje prehľad. Informoval, že od mája 2004 budú všetkým osobám, ktoré nelegálne vstúpia na územie SR alebo vstúpia do azylovej procedúry, odobraté odtlačky prstov, a vyhotovia sa ich fotografie. Následne sa zaradia do európskeho informačného systému Eurodact. Hoci projekt oficiálne odštartuje 1. mája 2004, už od 1. januára sa v SR spustí skúšobná prevádzka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín