transformácie sú stále neznáme. Právne a ekonomické analýzy sú ešte v štádiu spracovania, mesačne sa zadlžuje asi 900-tisíc korunami a ťažko vybojovaná sanitka Rýchlej zdravotníckej pomoci stojí v garáži.
Ako sa vyjadril poverený riaditeľ NsP MUDr. Nikolaj Savčák, ktorý prednedávnom na základe rozhodnutia poslancov MsZ vystriedal svojho predchodcu MUDr. Milana Demka, vedenie nemocnice ani nevie, odkiaľ toto zamotané klbko začať odmotávať. Jej východisková pozícia je naozaj alarmujúca. Po minuloročnom veľkom prepúšťaní a menších redukciách, ktoré sa zrealizovali v posledných týždňoch, v nej zostali už len dve oddelenia - interné a doliečovacie, ktoré sú pod jedným primariátom a chod nemocnice zabezpečuje len 65 ľudí. Z toho je iba šesť lekárov.
"Chceme zachovať lôžkovú aj poliklinickú časť, ale bude to ťažký oriešok. Personál sme už natoľko zredukovali, že šetrenie cestou ďalšieho prepúšťania je možné len na úkor kvality zdravotníckej starostlivosti. Od júla sme prepustili ekonómku, údržbára a sestry už robia len na 0,85 úväzku. Lekári si za služby berú náhradné voľno, ale nemajú ho kedy vyčerpať, podobne ako dovolenky," vysvetlil MUDr. Savčák. Podľa neho celoplošne kumulovali funkcie a dnes robí každý zamestnanec viac činností. "Rezervy ešte existujú v prevádzke, niektoré sme už začali riešiť, ale stále to nestačí. Za dodávku tepla dlhujeme Bytenergu ,s.r.o., okolo 2,4 milióna korún bez penále," povedal. Podľa jeho slov je ďalším problémom, ktorý musia do zimy vyriešiť, nedokončená rekonštrukcia kotolne. "Dodávateľ demontoval staré kotly, ale keďže tvrdí, že mu staré vedenie neuhradilo faktúry za 2 milióny korún, práce sa zastavili. Pokiaľ nebude do zimy hotová, nedokážem si predstaviť ďalšie fungovanie nemocnice," poťažkal si riaditeľ.
Ďalšou kapitolou je zriadenie Rýchlej zdravotníckej pomoci(RZP), ktoré sa odďaľovalo kvôli chýbajúcej licencii na prevádzku. "Už sme zaradení do siete, máme kompletne vybavenú sanitku a lekári prešli školením už dávnejšie, ale jej spustenie sa odkladá," povedal MUDr. Savčák. Lekárov, ktorí by ju mohli vykonávať, je totiž málo (spolu asi 10) a prosba vedenia nemocnice, aby sa do služieb zapojili aj privátni obvodní lekári, sa stretla z negatívnou odozvou. Naviac, nemocnica nemá financie, aby dokázala utiahnuť ústavnú pohotovosť, prevádzkovať LSPP aj RZP.
"Podľa zákona môžeme dostať na jedného obyvateľa spádovej oblasti osem korún ako ostatné RZP. Tie však robia v regióne so 60-tisíc a viac obyvateľmi, kým v okrese Medzilaborce ich žije len 13-tisíc, takže by sme na mesiac dostali len asi čosi cez 100-tisíc korún. A z toho je nereálne RZP prevádzkovať," vysvetlil riaditeľ. Ako dodal, napriek malému počtu je región plošne veľmi rozsiahly a žije tu väčšinou staršie obyvateľstvo, ktoré tvorí najčastejšiu klientelu RZP. Ďalším argumentom za RZP je, že do jesene sa dokončí hraničný prechod v Palote a počet turistov, ktorí budú na pomoc záchranky možno odkázaní, sa zvýši. "Na budúci týždeň sa mám stretnúť s ministrom zdravotníctva k RZP. Verím, že špecifiká tohoto regiónu pochopí a podarí sa ju spustiť aspoň od septembra," uzavrel MUDr. Savčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín