Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

O nadštandardných výhodách trebišovských poslancov môže zvyšok Zemplína len snívať

Zemplín - Nie je to tak dávno, čo Zemplínčania pristúpili k volebným urnám, aby si vybrali svojich favoritov na primátorské a poslanecké posty. Len

necelých sedem mesiacov uplynulo od vytvorenia poslaneckých zborov, ktoré by mali zastupovať ich záujmy. Žiaľ, podľa našich informácií spomínaný čas niektorí „zástupcovia ľudu" stihli využiť na to, aby uspokojili aj tie svoje. Skvelým príkladom, čo všetko možno schváliť, je uznesenie č. 74, ktoré odklepli trebišovskí radní.

Nenápadné uznesenie...

Čím je zvláštne? Nuž, voliči by si ho mali rozhodne prečítať pozornejšie. Píše sa v ňom, že „mestské zastupiteľstvo schvaľuje vydanie voľnej vstupenky pre dvoch občanov z radov poslancov MsZ a zamestnancov MsÚ v Trebišove k bezplatnej návšteve zariadení vo vlastníctve mesta (správe Technických služieb a MsKS Trebišov) vo volebnom období 2002-2006."

SkryťVypnúť reklamu

O čo ide? O to, že od 25. júna, kedy tieto riadky nadobudli právoplatnosť, má 25 trebišovských poslancov nadštandardné výhody. Nestačilo im 1500 korún mesačne za účasť na zastupiteľstvách, ku ktorým sa za funkciu predsedu komisie priratúva 500 a za členstvo v mestskej rade či komisiách 300 korún mesačne.

Za nedostatočný asi považovali aj poslanecký preukaz, ktorý je neprenosný, lebo sa vydáva na meno a výhody, vyplývajúce z poslaneckého mandátu sa rozhodli rozšíriť. Dnes už majú k dispozícii prenosnú voľnú vstupenku pre dve osoby. To de facto aj de iure znamená, že môžu na kúpalisko, plaváreň, do športovej haly, na zimný štadión, futbal, hokej či podujatia v MsKS, chodiť zadarmo nielen oni, ale aj ďalšie dve osoby, ktorým dajú voľnú vstupenku...Kedykoľvek!

SkryťVypnúť reklamu

„O tomto návrhu sa hovorilo už vo februári, ale na rad sa dostal až v júni. V bode „rôzne" sa o ňom dosť dlho diskutovalo a napokon ho poslanci schválili nadpolovičnou väčšinou," uviedol pre KORZÁR vedúci sekretariátu primátora Rastislav Petrovič. Ako dodal, pri hlasovaní bolo prítomných 20 z 25 poslancov. Osemnásť bolo za!

Ostatní môžu len snívať?

Proti nebol nikto, zdržalo sa len duo Ferčákovcov. Pre zaujímavosť obaja sú pracovníkmi Technických služieb. Išlo pravdepodobne o prejav lojality s kolegami v práci. Tí totiž, rovnako ako zamestnanci Bytového podniku, hotela Zemplín či Práčovní a čistiarne (teda mestských podnikov), môžu o podobných výhodách len snívať (nehovoriac o bežných smrteľníkoch - občanoch). Paradoxom je, že pritom práve „techničáci" spravujú všetky zariadenia, kde páni poslanci a ľudia z magistrátu, na rozdiel od nich, budú chodiť zadarmo. Vytvára sa v Trebišove nová elita?

SkryťVypnúť reklamu

„Pokiaľ viem, doteraz poslanci možnosti bezplatnej návštevy využívali málo alebo vôbec. Pokiaľ ide o túto sezónu, zatiaľ ani veľmi nemali možnosť," povedal na obranu uznesenia Rastislav Petrovič. Potom sa ale núka otázka, prečo vôbec poslanci o rozšírenie svojich výhod požiadali a napokon aj odhlasovali. Na to, aby im voľná vstupenka ležala štyri roky medzi nepoužívanými haraburdami?

Kto to zaplatí?

„Nemyslím si, že toto uznesenie bolo na mieste. Páni poslanci nie sú na takéto nadštandardné výhody odkázaní. V meste je dosť sociálne odkázaných, u ktorých by podobné voľné vstupenky, ak už na to máme, boli opodstatnené a určite by ich privítali," vyjadril svoj názor na novinku v zbierke výhod trebišovských poslancov šéf TS Slavomír Illeš. Ako dodal, aj týmto spôsobom utekajú rekreačným zariadeniam zisky. To, že sú dlhé roky v miliónových stratách, je všeobecne známe a Technickým službám sa za to pri koncoročnom bilancovaní vždy ušlo hubovej polievky. Od koho? Od poslancov! Zopakuje sa scenár aj tento rok, keď noví poslanci (ne)chtiac siahli do tej pomyselnej kasy, ktorá vždy hospodári v mínuse?

Zvyšok Zemplína môže len ticho závidieť

Ešte zaujímavejšie sa uznesenie číslo 74 javí v celozemplínskom kontexte. Trebišovským poslancom ich výhody môžu závidieť aj ich kolegovia z oveľa bohatších miest, o tých menších ani nehovoriac.

Podľa slov hovorkyne michalovského magistrátu Viery Pakánovej dostávajú tunajší radní za jedno zasadnutie (raz za dva mesiace) 1500 korún a rovnakú sumu majú k dobru za jedno stretnutie členovia Mestskej rady, ktorí sa schádzajú raz za mesiac. Medzi nadštandardné výhody patrí voľný vstup na všetky mestské parkoviská. „Svoje súkromné autá využívajú na služobné účely a aktivity, súvisiace s výkonom poslaneckého mandátu, takže je to oprávnené. Jedinou naozajstnou výhodou je pre nich voľný vstup na mestskú krytú plaváreň - je to raz v týždni na dve hodiny. Rovnakú možnosť majú aj zamestnanci MsÚ," otvorene priznala hovorkyňa.

Bohvieaké výhodné nie je poslancovať ani v Humennom. Ako nás informoval viceprimátor mesta Juraj Vaňo, mesačná odmena radových poslancov predstavuje 1500 korún a tí, ktorí sú členmi Mestskej rady, dostávajú navyše tisícku za zasadnutie. Predseda komisie si príde na 500 korún za zasadnutie a jej člen na 300. „Každý poslanec má na neprenosný(!!!) poslanecký preukaz právo ísť na kultúrne podujatia, organizované mestom, má voľný vstup na kúpalisko a parkovaciu kartu na mestské parkoviská," vysvetlil Juraj Vaňo.

Malé mestá - zadarmo ani na futbal

Absolútne nelukratívne je byť poslancom v Snine, ktorá je s Trebišovom veľkostne porovnateľná „Motívom pre získanie poslaneckého mandátu predsa nemôžu byť nejaké osobné výhody a hoci pre niekoho je to fráza, my sa toho držíme. Poslanecké preukazy máme kvôli tomu, aby sme sa mohli legitimovať pri výkone mandátu. Žiadne osobné výhody z nich neplynú," vyjadrila sa pre KORZÁR jedna z poslankýň Iveta Žbánová. Podľa jej slov tunajší poslanci dostávajú 1 500 korún za zasadnutie, pričom 500 korún je tzv. pevná zložka a 1 000 korún motivačná - pokiaľ poslanec počas zasadnutia priveľa „odbieha" alebo nepríde vôbec, stratí na ňu nárok. Členovia mestskej rady sú odmenení päťstovkou za zasadnutie, rovnaké funkčné má predseda komisie, jeho zástupca si príde na 300 a radový člen na 200 korún.

Absolútne žiadne výhody nemajú poslanci v malých mestách. V Čiernej nad Tisou majú členovia mestskej rady 1500, predsedovia komisií 1 000 a radoví poslanci 500 Sk mesačne. „Tieto sumy sa nesčítavajú, ale poslanec dostane len tú najvyššiu, ktorá mu prislúcha," vysvetlil primátor mesta Tibor Dulík. O voľných vstupenkách tu ani nechyrujú. Detto je to v Kráľovskom Chlmci, kde okrem odmien (2 500 Sk mesačne) nemajú poslanci navyše nič, čím by sa odlišovali od ostatných občanov. „Poslanecký preukaz majú kvôli práci a nevyplývajú z neho žiadne výhody. Zadarmo nemôžu ísť ani na futbal," skonštatoval asistent primátora Arpád Kalapoš.

Možno sa len pomýlili...

Čo dodať na záver? Nuž, názor o výhodách či nevýhodách mestských poslancov si musia čitatelia urobiť sami. V každom prípade by sa už teraz mali začať zamýšľať nad tým, koho meno to pri voľbách zakrúžkovali. Zamyslieť by sa mali aj trebišovskí poslanci, ktorí s veľkou slávou pred plnou sálou občanov na magistráte začiatkom januára skladali poslanecký sľub. V ňom sa okrem iného hovorí o tom, že budú konať v záujme občanov. (Alebo som vetu o tom, že aj vo svojom záujme, prepočula?) Uznesenie číslo 74 svedčí o niečom inom. Možné však je, že sa len pomýlili v jeho štylizácii a spomínané voľné vstupenky schválili len preto, aby ich potom darovali tým, ktorí ich viac potrebujú. Napríklad chudobným trebišovským rodinám, ktorí si návštevu kúpaliska, plavárne, športovej haly či fitness centra nemôžu dovoliť...

MESTOVÝHODY POSLANCOV (okrem odmien)

TREBIŠOVVoľný vstup na poslanecký preukaz plus dve prenosné voľné vstupenky do všetkých zariadení v meste (kúpalisko, športová hala, zimný štadión, fitnescentrum, kultúrne podujatia v MsKS)

MICHALOVCEBezplatné parkovanie, raz týždenne 2 hodiny v mestskom kúpalisku

HUMENNÉBezplatné parkovanie, vstup na mestské kúpalisko na neprenosný poslanecký preukaz

SNINAŽiadne

ČIERNA NAD TISOUŽiadne

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  4. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  6. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  7. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
  2. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
  3. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  4. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  5. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  6. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  7. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  8. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 501
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 064
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 693
  4. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 578
  5. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 577
  6. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 2 041
  7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 1 687
  8. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 1 612

Blogy SME

  1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
  8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 246
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 277
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 856
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 287
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 718
  6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 443
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 909
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prijímajú šéfovia nemocníc zámerne menej lekárov a sestier, aby zarobili na platbách od poisťovní? Ilustračné foto.

Do nemocníc sa hlásia desiatky lekárov a sestier.


12 h
Ilustračná snímka.

Jadrové zbrane majú v Európe aj Američania.


11 h
Laco Lučenič.

Oslávil sedemdesiatku, dostal ocenenie za celoživotný prínos do hudby.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

V Bielorusku chce Moskva rozmiestniť taktické jadrové zbrane.


a 2 ďalší 6 h

Blogy SME

  1. Radoslav Pavelka: Ako si dvakrát streliť do kolena, alebo ako vedenie Slovenského hokeja nahnevalo všetkých.
  2. Dušan Šrámek: Pracovné víza do Kanady
  3. Marek Mačuha: Pravo-ľavé delenie má stále význam
  4. Anton Kaiser: Veľkonočné tvorivé dielne
  5. Irena Šimuneková: Viničný vrch a Šándorky
  6. Julius Kravjar: Čím sa riadia vlády?
  7. Irena Šimuneková: Čajkov a Náučný chodník Čajkovské bralie
  8. Juraj Ondruška: NENECHAJME SI ZLIKVIDOVAŤ ĎALŠIE ŠKOLY V NAŠOM KRAJI
  1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 19 246
  2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 277
  3. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 856
  4. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 287
  5. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 718
  6. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 4 443
  7. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 3 909
  8. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 3 272
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu