záujemcov o čerpanie pôžičiek, sa nenaplnili. Žiadatelia, ktorí chcú riešiť svoju bytovú otázku s pomocou výhodne úročeného úveru zo ŠFRB, majú podľa najnovších informácií šancu až do konca septembra. Fond totiž stále disponuje čiastkou 300 miliónov korún, ktoré by mohli uspokojiť rádovo 500 záujemcov. Háčik je v tom, že Zemplínčania na splácanie nemajú peniaze.
Predstavitelia fondu tvrdia, že táto neplánovaná rezerva vznikla po preverení žiadostí doručených z okresov. Niektoré z nich totiž neboli úplné a museli ich vrátiť naspäť. Podľa slov vedúceho oddelenia bytovej politiky na humenskom okresnom úrade Ing. Albína Sekereša tu od začiatku roka zaevidovali a vybavili 50 žiadateľov, niektorí z nich už v súčasnosti majú zo ŠFRB podpísané zmluvy a čerpajú úver. „Ide o žiadosti, podané od januára do apríla a teraz priebežne prichádzajú zmluvy tým, ktorí ich zaslali v máji. Pravdou však je, že v júni, kedy fond upozorňoval na možné zastavenie poskytovania úverov, sme tu mali dosť husto," uviedol pre KORZÁR.
Ako dodal, kým počas júna vybavili 13 žiadostí, v júli už boli len tri. Podľa skúseností úradníkov je počet záujemcov o úvery zo ŠFRB podstatne vyšší ako sumár žiadostí. Najpočetnejšou skupinou sú mladí žiadatelia do 35 rokov, ktorí môžu čerpať úver až do výšky 700-tisíc korún so splatnosťou 30 rokov a úrokom 2,6 percenta. Žiaľ, po získaní bližších informácií mnohí nespĺňajú sprísnené kritériá z roku 2000. Najväčším problémom je podľa Ing. Sekereša nedostatočné finančné krytie úveru. „Mnohé, najmä mnohopočetné rodiny nie sú schopné ho podľa svojich príjmov splácať," skonštatoval.
Tento fenomén je charakteristický pre regióny so slabou ekonomickou výkonnosťou, kde je nielen vysoká nezamestnanosť, ale aj nízke príjmy pracujúcich ľudí a Zemplín je jedným z príkladov. Ešte viac ako v Humennom to dokazuje počet žiadostí v Trebišovskom okrese, ktorý sa po spomínanom sprísnení rapídne znížil. Kým v roku 1997 ich na okrese prijali 130, od predvlani je to len okolo 20. „Od začiatku tohto roka sme na fond poslali asi 15 žiadostí a dosiaľ desiatim vyhovel," povedala vedúca oddelenia bytovej politiky trebišovského okresného úradu Ing. Alla Bérešová.
Rovnakú skúsenosť majú aj v Michalovciach, odkiaľ na fond od januára putovalo len 16 žiadostí, pričom 14 žiadatelia už úvery dostali. „Celé to nie je o tom, či fond má alebo nemá peniaze, ale o tom, či ich majú žiadatelia," skonštatovala Ing. Anna Mrázová z michalovského OÚ. Aj ona zdôraznila, že kameňom úrazu je neschopnosť mladých ľudí splácať úver. „Aj teraz máme rozpracované tri žiadosti, ale žiadatelia budú musieť počkať až do ďalšieho štvrťroku - podľa aktuálneho stavu by totiž úver nedokázali splatiť," uzavrela Ing. Mrázová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín