Ladislav VARGA & Lýdia VEREŠČAKOVÁ
Veľké Kapušany - Dlho pertraktovaný lokálny problém, kam s nebožtíkmi, sa nedočkal veľkého posunu ani na poslednom zasadnutí mestských poslancov, ktorí rokovali v utorok do neskorých hodín. Výsledkom je, že mesto má dva cintoríny - na starom už pomaly nie sú miesta a na novom sa zatiaľ pochovávať nedá. Nedávne vyhlásenie riaditeľa Technických služieb mesta Zdena Berkyho, že by to bola svätokrádež, nie je vôbec prehnané. „Jediný, kto tam má byť v dohľadnom čase „pochovaný", som asi ja," uviedol včera pre KORZÁR.
Ako sme už v našom denníku informovali, konkurz na dodávateľa stavby vyhrala firma INEKO v. o. s., Michalovce, ktorá ponúkla najvýhodnejšiu cenu - 27,5 milióna korún. Prvá etapa výstavby stála 15,5 milióna, tri milióny projekt bez domu smútku a mesto si kvôli finančnému krytiu tejto investície zobralo 18-miliónový úver. Firma začala stavať v júni 2001 a odovzdala ju v októbri 2002. Žiaľ, podľa dodatočných zistení si kompetentný pracovník - šéf odboru výstavby mestského úradu, pri preberaní stavby akosi nevšimol početné závady a problému sa začal venovať až po viacnásobných interpeláciách poslancov. Tí si nové miesto odpočinku, kam raz musí každý z nás, boli obzrieť dvakrát za posledný mesiac a výsledkom je zoznam závad, ktoré je potrebné odstrániť. Vďaka tomu sa rozbehli aj rokovania s firmou INEKO.
„INEKO niektoré závady priznalo, iné nie. Na budúci týždeň bude kontrolný deň, na ktorom dohodneme postup ich odstránenia," informoval poslancov vedúci odboru výstavby Blažej Nagyidai. Presný termín, kedy sa firma vráti na stavenisko, aby dokončila, čo mala už pred desiatimi mesiacmi, však zatiaľ nepadol. „Nedá sa odhadnúť, kedy sa to podarí, ale podľa tempa rokovaní medzi mestom a firmou, to tak skoro nebude," poznamenal Zdeno Berky, ktorý už medzičasom splnil požiadavku poslancov, aby vypracoval cintorínsky poriadok . S pochovávaním to však také jednoduché nebude a čas letí. „Na starom cintoríne je už len niekoľko miest a plán „B" , čo robiť, keď sa naplní, zatiaľ nemáme. Našťastie, teraz zomiera menej ľudí," povedal.
K nepoužiteľnému cintorínu sa viažu aj ďalšie nepríjemnosti. Od odovzdania z neho „zmizlo" okolo 700 stromčekov. Zostalo ich jedenásť a šokujúce je, že mesto krádež nenahlásilo. Veci sa pomaly riešia k spokojnosti živých aj mŕtvych, otázka znie, kto za zbytočné komplikácie „zaplatí". „Človek, ktorý vykonával technický dozor investora - za neštandardný postup pri preberaní stavby bez dôkladnej kontroly, certifikátu, revíznej správy, sadových a terénnych úprav, s poškodenými betónovými prefabrikátmi," navrhol poslancom riaditeľ TS, čím zostal zaskočený Blažej Nagyidai, ktorého sa to týka. Zdeno Berky uvažuje aj o podaní trestného oznámenia na odborne spôsobilú osobu, ktorá nedodržala postup pri správe cudzieho majetku. Telefonicky sme sa spojili aj s Blažejom Nagyidaiom, ktorý o spomínaných obvineniach voči jeho osobe nechcel hovoriť. „Nie som povinný vám odpovedať cez svoj súkromný mobil. Nevyjadrujem sa k tomu, veci sa budú riešiť v súlade s obchodným právom," povedal.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín