prešli pod jeho správu. Za najzadĺženejšiu označila michalovskú. Ako ste na tom vy?
- Za prvý polrok sme napriek enormnému nárastu cien plynu, elektrickej energie a vody, dokázali udržať mesačné náklady takmer na úrovni minulého roka a v súčasnosti sa pohybujú okolo 31,7 milióna korún. Na prvý pohľad nezaujímavé, ale pri rozmenení na drobné úspešné číslo. Náklady na plyn nám totiž vzrástli o 3,15 milióna, na elektrinu o 366-tisíc korún, negatívny dopad zvýšenia DPH predstavuje 3,2 milióna korún. Naviac, v súvislosti s novelizáciou zákona o dani s príjmov nám vzrástli odpisy z doterajších 11 na súčasných 18 miliónov ročne. (Už roky totiž investujeme do prístrojovej techniky. Z celkovej účtovnej hodnoty nemocnice, čo je cca 540 miliónov korún, máme 250 miliónov práve v prístrojoch!) Našou výhodou sú vlastné studne, takže platíme len stočné. Máme to už dávno, naši predchodcovia boli múdri a predvídaví.
Podškrtnuté-zrátané, napriek spomínaným nárastom, ktoré spolu predstavujú takmer 14 miliónov korún, nám náklady stúpli len o cca 340-tisíc korún. Je to výsledok racionalizačných opatrení, šetrenia na médiách a systému riadenia, ktorý časť zodpovednosti za hospodárenie prenáša na stredný manažment, teda primárov. Je to čosi podobné ako tzv. divízny systém a prekvapuje ma, že ho niekto považuje za novinku. U nás to funguje roky.
Čo to prináša v praxi?
- Náklady za lieky sa v prvom polroku síce zvýšili o 2,4 %, čo je asi pol milióna korún, ale veľký pokles, takmer 3 milióny korún, sme zaznamenali pri nákladoch na špeciálny zdravotnícky materiál (ŠZM). Súvisí to so šetrením, z odštátnením dílera, ktorý ho pre nás dodával, ako aj s prenájmom dialýzy, kde boli náklady na ŠZM veľmi vysoké.
Aké sú v súčasnosti záväzky trebišovskej nemocnice?
- K 30. júnu 2003 činia naše dlhy 179 miliónov korún, z čoho sú 22 miliónov penalizácie a 157 priame záväzky. Tento slušný pomer medzi istinou a sankčnými poplatkami je daný korektnými vzťahmi s dodávateľmi. Našou zásadou je neprerušiť finančný kontakt hoci po menších čiastkach, ale stále znižovať svoje záväzky a to u všetkých rovnako. Ide o psychologický moment, ktorý veritelia vnímajú pozitívne. Pokiaľ ide o štruktúru dlhov, 57 miliónov korún je len poistné a 26 energie. Keď vezmeme do úvahy len dlhy za prvý polrok, je to 47 miliónov korún. Celkovo sa nákladovosť nemocnice v prvom polroku zvýšila len o 1,1%, čo sú asi 2 milióny korún.
Je vo všeobecnosti známe, že podstatná časť príjmov nemocníc od zdravotných poisťovní ide na mzdy. Humenská hovorí o 78 a michalovská dokonca o 93 percentách…
- Neviem, ako je to možné v ostatných, ale mzdové náklady v našej predstavujú len čosi cez 51 percent! Aj s povinnými odvodmi a pokiaľ sa pamätám, toto číslo nikdy neprekročilo 60 percent! Pritom každý zamestnanec dostane, čo mu patrí. Prekvapujúce možno bude, že oproti vlaňajšku dokonca stúpla priemerná mzda v nemocnici o 516 korún.
Väčšina nemocníc musela v poslednom polroku kvôli zlepšeniu ekonomiky prepustiť jednorázovo desiatky ľudí, iné dávajú zamestnancom povinné náhradné voľno. Ako to riešite vy?
- Znižovanie počtu zamestnancov postupne riešime už od roku 1995. Odvtedy do konca júna 2003 klesol počet zamestnancov z 1362 na súčasných 839, čo je o 524 ľudí menej. Vždy išlo o kombináciu prirodzeného úbytku s prepúšťaním. Ani raz nešlo o hromadné prepúšťanie, vždy to bolo po dohode s odbormi a profesijnými organizáciami. Tento trend naďalej pokračuje. Od januára do júna 2003 máme o 123 úväzkov menej. Hovorím úväzkov, lebo väčšina ľudí tu fyzicky zostala. Od januára sme totiž všetkým zamestnancom znížili úväzky na 0,9 úväzku čím sme ušetrili 80 miest. De facto odišlo len 43 ľudí, z toho 32 prirodzene. Výpovede dostalo len 10 ľudí a do konca roka ešte prepustíme cca 20.
Už dlho sa hovorí o racionalizácii siete zdravotníckych zariadení a rušení niektorých oddelení nemocníc v prospech iných. Predpokladalo sa, že sa to viac pohne po prechode nemocníc pod "vúcky", ktoré by mohli byť koordinátorom…
- To nie je o koordinácii zhora , ale o vzájomnej dohode dvoch susedných nemocníc. Musia zhodnotiť, ktoré oddelenie môžu "pustiť", a ktoré nie a musí sa pritom zachovať reciprocita ja zruším toto v prospech teba a opačne. S michalovskou sme už o tom rokovali. Je pravdepodobné, že oni zrušia očné, ktoré my máme veľmi silné a my zase ortopédiu, kde sa nerobí toľko výkonov. Predpokladám, že by sa to mohlo zrealizovať do konca roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín