stredných škôl totiž dnes nie je dostatok detí ani financií na zabezpečenie ich riadneho chodu. Aj tu však existujú paradoxy. Väčšinou ich je nadbytok, ale niekde chýbajú. Príkladom za všetky je rómska osada Podskalka, ktorá je súčasťou Humenného.
Podľa neoficiálnych správ žije na humenskej Podskalke asi osemsto Rómov a vzdelávanie tamojších detí napreduje len vďaka nadšeniu a zanieteniu niekoľkých domácich a úsiliu pracovníkov materskej a základnej školy. Donedávna ešte všetko nasvedčovalo, že deti z Podskalky dostanú novú základnú školu. Stará budova, postavená ešte v časoch takzvanej barakovej výstavby, totiž dosluhuje a vyzerá asi tak ako školy z dokumentárnych filmov z tretieho sveta, alebo z černošského geta pri Johannesburgu.
Humenská samospráva i okresný úrad o probléme vedia, snažia sa ho riešiť. Magistrát plánoval postaviť školské zariadenie na pozemkoch, ktoré predtým odkúpil na výstavbu 64 bytov pre neplatičov. V čom je problém?
„Zatiaľ tam nie sú pozemky na budovu školy. Pôvodne sme počítali s tým, že postavíme dve bytovky pre neplatičov a zostane dostatok priestoru aj pre školu. Mesto na tento účel odkúpilo 78 árov. Keď sa tam osadili bytovky, cesta a inžinierske siete, už nebolo možné do zvyšného priestoru osadiť aj budovu školy. Momentálne preverujeme vlastníkov pozemkov, ktoré sú v osade a rokujeme s nimi o ich odkúpení," uviedol pre KORZÁR prednosta mestského úradu Anton Klamár.
Háčik je v tom, že do nových bytov na Podskalke sa už čoskoro nasťahujú prvé rodiny mestských neplatičov. A s nimi sem, samozrejme, pribudnú aj školopovinné deti. Keďže stará škola, projektovaná na obdobie spred tridsiatich rokov, kapacitne nestačí, väčšie rómske deti budú musieť dochádzať za vzdelaním do iných humenských škôl. Do centra sú to pešo z osady viac ako tri kilometre a na dve jazdy denne autobusom (krát počet detí) väčšina rómskych rodín nemá. Existujú logické riešenia? Áno, ale všetky stoja a padajú na peniazoch, ktoré chýbajú v pokladni štátu, mesta Humenné, aj v peňaženkách Rómov.
Podľa slov mladých z Podskalky by považovali za najväčšie osobné šťastie, keby sa od svojho rodiska mohli odpútať a začať žiť nový život. Aspoň verbálne uznávajú, že zázračným kľúčom, ktorý na to potrebujú, je a zostane vzdelanie. Na ťahu je teda samospráva. Čím skôr vybuduje novú školu, tým skôr sa stratí začarovaný kruh, v ktorom sa Rómovia z Podskalky ocitli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín