Ad: Z čajovne a chránených dielní sa stal tvrdý biznis
Skutočnosť, že verejnosť bola článkom, uverejneným v Zemplínskom denníku KORZÁR 15. augusta 2003, uvedená do omylu, ma prinútila reagovať. Nepovedal som redaktorke doslovne, že „Podávanie alkoholu zvýšilo návštevnosť podniku a tým pomohlo aj propagácii projektu". Ako psychiater liečim mnohých kvôli závislosti od alkoholu a viem, aký nebezpečný môže byť. Táto veta by mohla byť zneužitá niektorými pacientmi, ktorí nie sú až tak motivovaní protialkoholicky sa liečiť. Niektorí by napr. mohli argumentovať svojim manželkám, „veď čo dramatizuješ, aj náš primár propagoval v novinách alkohol". Verím, že o to Zemplínskemu denníku nešlo.
Pravdou je, že som redaktorke vysvetlil, prečo sa v Karolíne ponúka alkohol. Chránená dielňa je toho času stratová, čo je na začiatku jej činnosti pochopiteľné. Nám však ide o to, aby sa stala udržateľnou aj po ukončení projektu a sme radi, že sa personál odvážil rozšíriť činnosť od čajovne k reštaurácii. Priestory sa používajú na svadby, rodinné oslavy a iné organizované slávnosti. Zákaz fajčenia sme síce nezrušili, ale je pravdou, že sme rozšírili našu ponuku o alkohol. Aj čitateľ určite uzná, že reštauráciu bez podávania alkoholu by sme dlho neudržali. Podstatné je, že alkohol nepropagujeme, ale ho ponúkame a nevznikli z toho doposiaľ žiadne nepríjemnosti. Výčitka, že z Karolíny je dnes reštaurácia ako každá iná, poukazuje na nepochopenie cieľa prekonať sociálne vylúčenie ľudí s duševnou poruchou a integrovať ich do riadnej spoločnosti.
Nemali by žiť a pracovať medzi nami ako nejakí „exoti", ale čo najnormálnejšie. Dokázali schátralej budove za krátku dobu vrátiť život, čo je o to dôležitejšie, že sa jedná o pamiatkovo chránený objekt. To bol aj dôvod, prečo sme tabuľu s názvom zariadenia premiestnili mimo objektu, k chodníku. Je ľahké povyšovať sa nad slabšími. Takáto diskriminácia sa však má práve projektom prekonať. Nie je to jednoduché, čo dokazuje aj skutočnosť, že na Slovensku sa to zatiaľ inde nepodarilo.
Na záver mi dovoľte uviesť príklad nášho spoločného úsilia pri prevencii duševných porúch v meste Michalovce. Na poslednom rozšírenom zasadnutí Miestneho koordinačného výboru projektu „Transformácia na integrovaný systém starostlivosti o duševné zdravie" (ktorého členmi sú aj zástupcovia MsÚ, OÚ, cirkvi, polície, ŠZÚ a škôl) dňa 19. 6. 2003 v Zámockej reštaurácii Karolína sme schválili Výzvu k boju proti alkoholizmu pre mesto Michalovce, aby sa spojili sily kompetentných pri zabezpečení zákona NR SR č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb. Táto michalovská aktivita je prvá svojho druhu na Slovensku. Integra ju iniciovala, pretože si je vedomá závažnosti riešenia tohto pálčivého problému obyvateľstva a s tým spojeného verejného poriadku. Ďakujem za možnosť uviesť prístup Integry ku konzumácii alkoholu a ku boju proti alkoholizmu na správnu mieru. Nie sme propagátormi konzumácie alkoholu, propagujeme boj proti nemu.
Autor: MUDr.Petr NAWKA, Michalovce
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín