zainteresovaných strán. Riaditeľ firmy W. A. van der Weide spochybnil argumenty mesta, uvedené ako dôvod vypovedania nájomnej zmluvy a tvrdí, že sa nezachovalo ako seriózny partner.
„Keď sme v roku 1996 podpísali zmluvu s vtedajším primátorom Lipovským, znela na dvadsať rokov a na sumu 220-tisíc korún ročne. Nové mestské zastupiteľstvo, ktoré nastúpilo začiatkom roka 2003, však túto sumu navýšilo na 360-tisíc a v súčasnosti predstavuje až 450-tisíc korún ročne. Dôvody permanentného rastu ceny nájomného skrýva za infláciu. To však nemôžem akceptovať," uviedol pre KORZÁR. Na druhej strane nepoprel, že platby nájomného zo strany firmy v poslednom období pokrivkávali. „Každý podnik sa občas ocitne v situácii, keď sú problémy s odbytom, alebo vzniknú iné prekážky," vysvetlil.
Ako dodal, Gouda Slovakia, s. r. o. finančné problémy riešila promptne, čoho dôkazom bol kapitálový vstup renomovanej holandskej spoločnosti Uniekaas, ktorá sa stala jej majoritným vlastníkom v roku 2001. „To, že holandský partner stratil záujem o ďalšiu spoluprácu, súvisí s nesplnením viacerých bodov dohody medzi spoločnosťou a mestom," vyjadril sa.
Našej redakcii sa podarilo získať aj oficiálne stanovisko mesta, v ktorom sa píše: "Riešením bezvýchodiskovej situácie mal byť vstup holandskej firmy Uniekaas International B. V. , ktorá má trhové zázemie v mnohých krajinách. O tom sa presvedčili poslanci a bývalý primátor mesta na návšteve v septembri 2000 v Holandsku, kde sa dohodli na odpredaji 15-percentného podielu mesta za nominálnu hodnotu. Naviac, po predložení podnikateľského zámeru pre spoločnosť Gouda Slovakia s. r. o. dostali aj prísľub splnenia ich požiadaviek pri zvýšení sortimentu." Podľa ďalších vyjadrení z magistrátu však k odpredaju spomínaného podielu mesta nedošlo a zo strany firmy Uniekaas sa nedočkalo ani žiadneho ďalšieho kontaktu.
Vzhľadom na problémy s odbytom výrobkov mali v Goude údajne pripravený náhradný výrobný program - v priestoroch chcela vyrábať sviečky. Tento variant zostal len v rovine teórie, lebo so zmeneným účelom nájmu mesto nesúhlasilo. Gouda Slovakia s. r. o. prišla s návrhom, že po skončení výroby nechá v budove všetko okrem technológie, čím sa mali vyrovnať jej záväzky voči mestu. Medzitým sa však mesto s firmou kvôli tomu začalo súdiť.
Popri viacerých protichodných vyjadreniach oboch strán je jasné len jedno. Zariadenie prevádzky vrátane technológie a kancelárskeho nábytku už v súčasnosti v Goude nie je. „Môžem definitívne potvrdiť, že výrobu presúvame na Ukrajinu," skonštatoval W. A. van der Weide. Podľa jeho slov ich sťahovanie doteraz stálo vyše 200-tisíc korún. Perličkou je, že platobný príkaz na úhradu nájomného je na takmer rovnakú sumu - 291 530,60 Sk. Riaditeľ tvrdí, že firma do budovy od svojho príchodu investovala vyše dvoch miliónov Sk.
Keďže sporné strany nenašli konsenzus, kapitola výroby syrov v Strážskom je definitívne uzavretá. Na rade sú súdy.
Autor: Miro Šamudovský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín