podarilo pre ne vydrankať záchranné lano v podobe 800 miliónov korún navyše, ale zatiaľ z nich nedostali ani halier. Väčšina z nich pritom do nového školského roka vstupuje s miliónovými dlhmi a pred atakom dodávateľov ich zachraňujú splátkové kalendáre. Viaceré samosprávy upozorňujú, že regionálne školstvo balansuje na hrane.
Podľa slov vedúceho oddelenia školstva trebišovského magistrátu Miroslava Tótha školy nestíhajú platiť ani to najdôležitejšie - dodávky médií. K 1. júlu na prevádzku škôl v meste chýbalo asi 2,5 milióna korún. „Z tejto sumy už počas prázdnin časť faktúr uhradili z peňazí, určených na tretí kvartál, ale stále dlhujú asi milión korún. Odhadujeme, že do konca roka táto čiastka narastie opäť na 2,5 milióna korún a o rovnakú sme požiadali ministerstvo. O tom, že školy majú dostať peniaze vieme z médií, ale koľko a kedy, zostáva veľkou neznámou," uviedol pre KORZÁR Miroslav Tóth.
Ako dodal, takmer celú dlžnú sumu tvoria neuhradené faktúry za teplo, elektrinu, plyn a vodu a celé školstvo v meste de facto funguje len vďaka zhovievavosti ich dodávateľov. „Zatiaľ to riešime splátkovými kalendármi, ale pokiaľ nedostaneme potrebné peniaze, nedokážem odhadnúť, ako budú reagovať. Zatiaľ ani jednu školu neodpojili a dúfam, že to tak aj zostane," skonštatoval.
Ružové to nie je ani v Michalovciach, odkiaľ na ministerstvo putovala požiadavka na 9 miliónov korún, z ktorých by sa finančne vykryla aspoň základná prevádzka škôl a najakútnejšie havarijné stavy, na ktoré pýtali 1,5 milióna. „Žiaľ, už sme si zistili, že dostaneme len 4,15 milióna korún, ktoré musíme spravodlivo rozdeliť všetkým, ale je celkom logické, že žiadnej škole to stačiť nebude," povedala vedúca oddelenia školstva na michalovskom MsÚ Katarína Poláková. Podľa jej vyjadrení mesto bude ďalej bojovať o dofinancovanie škôl, ale pokiaľ nenájde pochopenie, na nule budú už na prelome októbra a novembra. „Školy sa dohodli s dodávateľmi na splátkových kalendároch a zatiaľ ani jednu neodpojili, ale dokedy to tak bude, si netrúfam odhadnúť," nechtiac kopírovala svojho trebišovského kolegu.
S dlhmi škôl sa dodávatelia nebabrú v Humennom, kde už niektoré počas júna doplatili na neuhradené faktúry odstávkou teplej vody. „Bolo viac než zložité zariadiť, aby ich Energobyt znovu zapojil," vyjadrila sa pracovníčka oddelenia školstva MsÚ v Humennom Mária Sláviková. Reč čísel je jasná - na druhý polrok humenské školstvo dostalo 16,2 milióna korún, čo je o 4 milióny menej ako potrebuje na základný chod škôl a školských zariadení. Zo smiešnych 650-tisíc korún navyše, ktoré samospráva dostala počas leta v dohadovacom konaní, vyriešila finančné suchoty dvoch materských škôl. Výšku sumy, ktorú má dostať zo spomínaných 800 miliónov, ešte nevie. „Najväčšie dlhy majú ZŠ Dargovských hrdinov, ZŠ na Hrnčiarskej ulici a Stredisko služieb škole. Prioritou je uhrádzanie faktúr za médiá, ale čo urobiť, keď peňazí nie je dosť ani na to. Obávame sa, že situácia z júna sa bude opakovať a nielen pri teplej vode," uzavrela Mária Sláviková.
Ak sa jej obavy naplnia, 554 zamestnancov si koncom jesene užije nechcenú dovolenku a 5561 žiakov desiatich humenských základných škôl neplánované prázdniny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín