Michalovce - Pri príležitosti Pamätného dňa holokaustu a rasového násilia, ktorý pripadá na 9. september, otvorili včera v michalovskom Zemplínskom
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
múzeu výstavu Anna Franková - História a dnešok. Unikátnu expozíciu sa podarilo Zemplínčanom sprostredkovať vďaka spolupráci s holandským múzeom Anna Frank House Amsterdam, Nadáciou Charty 77, banskobystrickým Múzeom SNP, Zväzom protifašistických bojovníkov a michalovským štátnym archívom.
Nezmyselné prenasledovanie Židov patrí k najtemnejším stránkam druhej svetovej vojny a Denník Anny Frankovej patrí k najčítanejším dokumentom tejto doby. Písala ho 26 mesiacov v čase, keď sa skrývala pred fašistami v Holandsku. Mladá žena napokon zomrela v koncentračnom tábore Osvienčim v roku 1945. Mala len šestnásť rokov...Po jej smrti jej denník vydali knižne a v dome, kde sa skrývala, je dnes múzeum. "Výstava, ktorú sme včera sprístupnili aj Michalovčanom, je jadrom medzinárodných aktivít tohoto múzea, ktoré cez program Phare podporila aj Európska únia. Jej súčasťou sú dobové fotografie a výpovede pamätníkov, ktoré veľmi výstižne vykresľujú dobu od nástupu nacizmu, cez fašistický režim až po jeho pád," uviedol pre KORZÁR pracovník múzea Martin Molnár.
Ako dodal, výstava síce pozostáva z artefaktov minulosti, ale napriek tomu zostáva vysoko aktuálnou aj dnes. Jej leitmotívom je, aby ľudia nezabudli na nezmyselnosť diskriminácie a rasového prenasledovania a vyvolať diskusiu na tieto témy. "Našou ambíciou je presvedčiť návštevníkov, že k udržaniu demokracie, rozvoju tolerantného zmýšľania a obhajobe ľudských práv môže prispieť každý z nás," uzavrel Martin Molnár.