sa nášmu denníku podarilo zistiť, s iniciatívou na poslednom zasadnutí Mestského zastupiteľstva (MsZ) prišiel komunistický poslanec NR SR Ivan Hopta.
"Mrzí ma, že napriek prijatému uzneseniu MsZ o nesúhlase so zriadením azylového strediska orgány štátu nezobrali tento argument na vedomie. Páni z ministerstva vnútra na čele s ministrom, alebo štátnym tajomníkom hovoria o tom, že budujeme demokratickú spoločnosť. Nemali by sme preto brať do úvahy názory občanov? Som presvedčený, že o takom dôležitom kroku, ako je zriadenie azylového strediska, by mala vláda brať do úvahy názory a postoje tých, ktorých sa to bude priamo dotýkať," vysvetlil poslanec. S iniciatívou, ktorú podporila väčšina humenských poslancov, chcú začať aj napriek tomu, že zriadenie tábora v Humennom už ministerstvo údajne odkleplo.
Negatívny postoj Humenčanov k zriadeniu záchytného tábora v kasárňach sa ani po niekoľkých mesiacoch nezmenil. Prevládajú obavy z nárastu trestnej činnosti, možnosti ohrozenia bezpečnosti v meste zo strany utečencov a v neposlednom rade strach zo zanesenia infekčných tropických chorôb medzi domáce obyvateľstvo. Kasárne sa nachádzajú v blízkosti najväčšej koncentrácie stredných škôl a neďaleko je nemocničný komplex.
Poslanec Hopta tiež argumentoval číslami. Náklady na jeden deň pobytu utečenca na Slovensku sa približujú k piatim stovkám, čo je pre dôchodcov z východu Slovenska nepredstaviteľný luxus.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa na adresu azylového strediska v Humennom nechal počuť, že ak niekto nájde zvyšných a nepotrebných 400 miliónov korún, stredisko nepostavia v Humennom, ale na zelenej lúke. Pretože takých peňazí nikde niet, petičná akcia Humenčanov rozhodnutie slovenskej vlády asi nijako zásadne neovplyvní...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín