ľudom v domovoch dôchodcov alebo pre deti z detských domovov v regióne. Asi 25-ročný mladík vyššej postavy, ktorého môžete stretnúť v uliciach ktoréhokoľvek mesta, zbiera peniaze do po domácky upravenej škatule od topánok, odvolávajúc sa na niektorú z inštitúcií v regióne. Od začiatku týždňa jeho prítomnosť zaevidovali v Michalovciach, Trebišove a Humennom.
Ako prvá nám do redakcie zavolala riaditeľka detského domova v Remetských Hámroch Tatiana Soročinová. "V pondelok chodil po Michalovciach s tým, že robí charitatívnu zbierku pre náš domov, čo vôbec nie je pravda, takže evidentne ide o podvodníka," skonštatovala riaditeľka. Na druhý deň nás s rovnakou ponosou kontaktovala jej kolegyňa Mária Gojdičová, riaditeľka DD v Sečovciach. "Volala mi priateľka z Trebišova, či robíme nejakú zbierku, čo som samozrejme ihneď vyvrátila a dôrazne sa od toho dištancujem," povedala pre KORZÁR. Ako dodala, domov žiadnu charitu v uliciach zemplínskych miest v súčasnosti neorganizuje a podľa opisu jej známej ide o rovnakú osobu ako v Michalovciach.
Podnikavec včera opäť úradoval - tentokrát v Humennom, kde apeloval na okoloidúcich, že zbiera peniaze na pomoc humenskému Domovu sociálnych služieb. "Volali mi viacerí občania s tým, že požadoval 20-50 korún pre naše zariadenie. Od tohoto podnikavca sa dôrazne dištancujeme, žiadne zbierky nerobíme a už vôbec nie takýmto spôsobom. Naším zriaďovateľom je VÚC, odtiaľ dostávame peniaze na svoj chod," vyjadril sa rozhorčený riaditeľ domova Blažej Marko.
Zaujímavej odpovede sme sa dočkali na humenskom OR PZ. Podľa tunajšieho hovorcu Igora Harajbiča na polícii o výskyte podvodníka nič nevedia, lebo zatiaľ nezaevidovali od občanov žiadny podnet. "Žiaľ, musím povedať len toľko, že títo drobní podvodníci profitujú na ľudskej naivite, ba až hlúposti. Ľudia sú skrátka nepoučiteľní," povedal pre KORZÁR. Ako dodal, na podobné prípady ani neexistuje paragraf, lebo ide o malé sumy, za ktoré páchateľa nemožno stíhať aj napriek tomu, že boli získané podvodným spôsobom. "Pokiaľ od niekoho nevyláka viac ako 5500 korún, ide len o priestupok," vysvetlil. Jedinou obranou voči podvodníkom, oháňajúcim sa charitou, je teda nedávať im žiadne peniaze. Ak totiž natrafia na dosť naivných ľudí, celkom sa im to oplatí, lebo prakticky nič neriskujú. "Priestupky sa po prejednaní riešia pokutou do výšky maximálne 5-tisíc korún," uzavrel Igor Harajbič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín