trebišovský magistrát. Všetky dávky osobitného príjemcu, ktoré putovali cez okresný úrad, boli totiž v apríli paušálne zrušené a mesto za obnovenie aspoň ich časti muselo intervenovať až na ministerstve práce a sociálnych vecí.
Motívom ich celoplošného zrušenia boli tragické udalosti, ku ktorým došlo v obchode, kde Rómom na základe štatútu osobitného príjemcu vydávali potraviny. Vznikli totiž podozrenia, že v systéme sa presadila korupcia, siahajúca na vysoké miesta na okresnom úrade. Prednosta OÚ János Juhás v záujme ukľudnenia situácie v apríli dávky osobitného príjemcu interným nariadením zrušil. "Žiaľ, všetky bez rozdielu a my sme na to doplatili najviac. Týmto spôsobom sme totiž dostávali veľkú časť nájomného od ľudí na Kraskovej ulici cez okresný úrad a keď sa inštitút zrušil, dlhy začali narastať. Ročne tým prichádzame rádovo o milión korún," vysvetlil riaditeľ Mestského bytového podniku, s.r.o., (MsBP) Ján Šípoš.
Ako sme už v našom denníku písali, Rómovia z Kraskovej ulice sú v neplatení rekordérmi - v 154 bytoch dokázali nabaliť dlh 6,4 milióna korún. Riaditeľ MsBP, s.r.o., už v apríli apeloval na OÚ, aby systém obnovil aspoň pri nájomnom, ale dostal zamietavé stanovisko. Na problém upozornil aj vedenie mesta a poslancov mestského zastupiteľstva. "Viackrát sme s prednostom OÚ, ale neuspeli sme. Napokon sa problémom začal intenzívne zaoberať poslanec Mikuláš Kopka, ktorý to vybavoval až na ministerstve," vyjadril sa primátor mesta Dušan Poľacký.
Samosprávu najviac prekvapil negatívny, ba až byrokratický postoj štátnej správy. "Vedúci odboru sociálnych vecí tvrdil, že sa to nedá a odporučil nás na krajskú úroveň, kde nám povedali to isté. Mali sme z toho pocit, akoby hľadali dôvod, prečo sa to nedá a nie spôsob ako sa to dá," skonštatoval riaditeľ MsBP. Ako dodal, podnik je rozhodnutý siahnuť po krajnom riešení - jeho pracovníci budú chodiť priamo do osady počas vyplácania sociálnych dávok. "Nie je to najideálnejšie riešenie, ale iné nám nezostáva - pracovníčka tam bude hneď pri preberaní dávky inkasovať nájomné a nájomca dostane príjmový doklad o zaplatení," poznamenal J. Šípoš.
Podľa slov Mikuláša Kopku to nebude potrebné, lebo vybavenie obnovenia inštitútu je na dobrej ceste - malo by to byť už od novembra. "Ministerstvo práce deklaruje pozitívne stanovisko, napokon zákon naďalej platí. K zrušeniu štatútu osobitného príjemcu došlo len interným nariadením prednostu. Je to moja priorita - v čase, keď som bol v štátnej správe, sme práve my štartovali tento systém. To, čo z tejto dobrej myšlienky vzniklo neskôr, nebudem komentovať. Chceme, aby sa to obnovilo - ale v transparentnej podobe, ktorá nedá šancu korupcii," povedal. Ako poznamenal, to sa dá dosiahnuť len ak pôjdu peniaze cez čo najmenší počet tranzitných miest - najlepšie z ministerstva priamo na mesto. "Okrem toho, že takto budú sociálne odkázaní platiť nájomné, chceme, aby určitú čiastku dávali aj na stravu pre školopovinné deti. Verím, že táto forma pomôže aj im," uzavrel M. Kopka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín