dostať k slovu a koncom budúceho už prepukne v plnom rozsahu. Epidemiológovia upozorňujú, že je najvyšší čas na prevenciu v podobe očkovania proti tejto nepríjemnej chorobe.
Počtu zaočkovaných vlani značne uškodila medializácia troch prípadov úmrtí pacientov, ktoré sa dávali do súvisu s očkovaním proti chrípke. Počas podrobného vyšetrovania, ktoré nariadil hlavný hygienik Slovenska, sa však tieto podozrenia ukázali ako neopodstatnené. „Žiaľ, medializácia silne ovplyvnila verejnú mienku a zaočkovanosť. Kým v sezóne 2001 bolo vydaných 460-tisíc vakcín proti chrípke, vlani to už bolo len 270-tisíc kusov," uviedla pre KORZÁR krajská epidemiologička MUDr. Janka Stašková. Ako dodala, evidentný pokles zaevidovali aj v Zemplíne, ale presné čísla neexistujú. „My sledujeme len zaočkovanosť rizikových skupín obyvateľstva, kde vakcínu platí štát cez zdravotné poisťovne. Pri zvyšku vychádzame z informácií od lekárnikov, ktorí pokles jednoznačne potvrdili," skonštatovala epidemiologička.
Podľa jej slov je práve teraz aktuálne obdobie, aby sa ľudia nechali zaočkovať, lebo organizmus potrebuje na zmobilizovanie imunitného systému a vytvorenie dostatočného množstva protilátok minimálne 10-14 dní a štandardným začiatkom chrípkovej sezóny je október. Naviac, už druhý rok celý svet očakáva pandémiu tohto ochorenia. „Pravdou je, že mnohí si mýlia chrípku s akútnymi respiračnými chorobami. Chrípka vypukne veľmi rýchlo, z večera do rána a prvými symptómami sú bolesti hlavy, svalov, kostí a kĺbov, sprevádzané horúčkami. Kašeľ a bolesti hrdla sú až sekundárne," vysvetlila epidemiologička.
Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii vakcíny Vaxigrip a Influvac, ktorých zloženie sa mení podľa aktuálne najrozšírenejšieho kmeňa chrípky. Vývoj novej vakcíny sa každoročne opakuje a trvá asi pol roka. Prechádza prísnym odborným sitom, ktorého súčasťou sú okrem testov účinnosti aj mikrobiologické, toxikologické testy a podlieha registrácii, o ktorej rozhoduje špeciálne zriadená subkomisia pre kontrolu imunopreparátov. „Očkovaciu sezónu sme v rizikových skupinách starších ľudí a chronicky chorých, ktorým vakcínu hradí štát, rozbehli a je najvyšší čas, aby o tom začali uvažovať aj ostatní ľudia. Vďaka zaočkovaniu u nich choroba neprepukne vôbec, prejaví sa len veľmi mierne a vyvarujú sa sekundárnych komplikácií v podobe zápalov dolných dýchacích ciest, " podotkla MUDr. Stašková.
Podľa jej slov by sa v každom prípade mali dať zaočkovať učitelia, pracovníci v doprave, na poštách, úradníci a všetci tí, ktorí každodenne prichádzajú do styku s väčším počtom ľudí. Perličkou je, že aj Slovensko je zapojené do Imunizačného programu, vychádzajúceho z odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie. Už tretí rok sa u nás realizuje projekt Epidemiologická bdelosť, ktorého cieľom je zabezpečiť čo najrýchlejší a najobjektívnejší tok informácií o šírení chrípky. Apropó, vakcína vyjde určite lacnejšie ako viacnásobné návštevy u lekára, za ktoré od júna platíme a lieky tiež nie sú zadarmo...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín