Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Zrod vysokej školy sprevádzajú problémy, ale každý mlčí

Trebišov - Vytvorenie historicky prvej vysokej školy v meste sprevádzajú problémy. Ako sme už v našom denníku písali, už od januára by v "sladkom"

meste malo vzniknúť vysunuté pracovisko Prešovskej univerzity a akademická aj magistrátna strana sa k tejto téme viackrát stretli. Žiaľ, napriek tomu, že o štúdium prejavilo záujem takmer 500 študentov z celého okresu a časť prijímacích pohovorov je už za nimi, ku konsenzu zatiaľ nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa slov vedúceho oddelenia školstva trebišovského magistrátu Mgr. Miroslava Tótha išlo len o predbežný záujem a počet tých, ktorí absolvujú prijímacie pohovory, môže byť nižší. "Pôvodne mali byť "prijímačky" v Trebišove pod gesciou jednotlivých fakúlt, ale keďže niektoré veci nie sú dotiahnuté do konca, napokon si ich univerzita pozvala do Prešova. Na Pedagogickej fakulte (PF)boli minulý týždeň, na ostatné odbory sú naplánované na 17. október - tiež v Prešove," uviedol pre KORZÁR. Ako dodal, PF ponúkla Trebišovčanom možnosť magisterského štúdia pre 1. stupeň ZŠ a predškolskej pedagogiky, na ktorý sa prihlásilo 140 študentov a špeciálnej pedagogiky, o ktorú sa zaujímalo 62 ľudí. "Od ďalšieho akademického roka sa má zmeniť na dvojstupňové s možnosťou získať bakalársky alebo magisterský titul," vysvetlil Mgr. Tóth.

SkryťVypnúť reklamu

Filozofická fakulta plánuje na vysunutom pracovisku otvoriť magisterskú sociálnu prácu a Fakulta humanitných a prírodných vied bakalársky odbor vychovávateľstvo a majster odbornej výchovy. Zaujímavou novinkou je magisterské štúdium manažmentu verejnej správy, ktoré láka najviac študentov - takmer 240. Podľa Mgr. Tótha problém nie je s umiestnením školy. "Bude sídliť v uvoľnených priestoroch presťahovanej Obchodnej akadémie v základnej škole, ktorá vlani prešla pod mesto," skonštatoval. Na našu otázku, či problémy so zriadením vysunutého pracoviska súvisia s tým, že ide o externú formu štúdia, sa nechcel vyjadriť. Práve zákon, ktorý neumožňuje platiť za diaľkové štúdium, spôsobil problémy mnohým slovenským vysokým školám. "Tieto veci sú plne v kompetencii univerzity, my do nich nezasahujeme. Našou doménou bolo zistiť záujem a poskytnúť priestory," podotkol. Nešpecifikoval ani to, či pôjde o ich prenájom alebo inú formu vzájomného vzťahu.

SkryťVypnúť reklamu

"Zmluva ešte neexistuje, lebo rokovania nie sú ukončené ani v tejto otázke. Všetko je v štádiu riešenia a bude to jasnejšie na budúci pondelok, kedy má do Trebišova opäť prísť rektor PU. Škola v meste určite bude, ale rodí sa dosť ťažko," dodal. O stanovisko sme požiadali rektora PU PhDr. Františka Mihinu, CsC., ale včera bol mimo Prešova. "Je to ošemetná záležitosť, ja o nej hovoriť nebudem, ale pán rektor určite bude ochotný. Ozvite sa mu do konca týždňa," povedal nám jeho asistent. K záhadným problémom okolo zriadenia vysokej školy, o ktorých nikto akosi nechce hovoriť, sa ešte vrátime.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu