informácií nestretla s veľkou odozvou na železnici, v podnikoch, ani v školách.
Iného názoru bola včera predsedníčka Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy v Michalovciach Albína Vinclerová: "Do štrajku sa v Michalovskom a Sobranskom okrese zapojilo všetkých 59 základných organizácií. Pracovníci, ktorí nastúpili do práce ráno o pol siedmej, ide najmä o pracovníčky školských jedální, prerušili prácu o ôsmej a pripli si zlaté stužky. Tie sú emblémom nášho odborového združenia a symbolizujú, že vzdelanie je zlatom národa. Pokiaľ viem, takto solidárne sa do štrajkovej akcie zapojilo viac ako 60 percent materských a základných škôl. Učitelia prerušili vyučovanie a vykonávali len pedagogický dozor. Na niektorých školách využili hodinku na branné cvičenia."
Jej slová nám potvrdil riaditeľ V. základnej školy v Michalovciach Ladislav Vjest. Pri našej rannej návšteve v objekte školy na Sídlisku Straňany triedy zívali prázdnotou. "Deti sú na plánovanom účelovom cvičení, ak chcete na brannom. Robia presun na Bielu horu," povedal pre náš denník. Podľa jeho slov bolo cvičenie vopred plánované a je len náhoda, že to "akurát tak vyšlo". V škole sa v utorok uskutočnila odborová schôdza a pedagogickí i nepedagogickí pracovníci vyjadrili podpisom súhlas s požiadavkami odborov. "Učitelia sú teraz s deťmi a vykonávajú pedagogický dozor," potvrdil riaditeľ okolo pol deviatej ráno. Čiže mačkopes...?
Nápisy či transparenty nás nečakali ani na michalovskej železničnej stanici. Bola síce prázdna a pôsobila opustene, ale tak to tu pravdepodobne ráno okolo ôsmej vyzerá každý deň. "Pokiaľ viem, na štrajk sa nikto nechystá," povedal niekoľko minút po ôsmej prednosta stanice Kamil Kočiško. Okrem denných administratívnych pracovníkov pracovalo na rannej zmene sedem prevádzkových pracovníkov, no všetci plnili svoje bežné úlohy. "Pri súčasnej frekvencii vlakovej dopravy by jednohodinový štrajk ani neohrozil dopravu," skonštatoval prednosta. Jeho slová potvrdili aj riaditeľstvá oboch železničných spoločností. Podľa nich sa do piatkového hodinového výstražného štrajku zapojilo len okolo dvesto zamestnancov zo 40 tisíc. Zo 161 železničných staníc sa k akcii pripojilo 22.
Ako sme uviedli vo štvrtok, už samotné prípravy na včerajšiu odborársku akciu boli neslané-nemastné. V Zemplíne síce štrajk zamestnanci firiem podporovali a vyslovili s ním solidárnosť, no do ozajstného zastavenia výroby a prerušenia pracovnej doby sa málokomu chcelo. Ak máme brať vážne včerajšie "poštrajkové" slová prezidenta Konfederácie odborových zväzov Ivana Saktora, že: "za úspech považuje už fakt, že sa takýto štrajk vyhlásil", štrajkovať ani nebolo o čom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín