dnešným dňom, pojem dopravná zdravotná služba ako súčasť zdravotníckej starostlivosti zanikol, v zákone zostala iba Rýchla zdravotnícka pomoc. V praxi to znamená, že pokiaľ nemocnice nepodnikli potrebné právne kroky, sú „nahraté" - zdravotné poisťovne im totiž bežnú prepravu pacientov neuhradia.
„Na to, aby sme nemocniciam ďalej mohli uhrádzať výkony v dopravnej zdravotnej službe (DZS), čiže prepravu pacientov sanitkami, potrebujeme mať doklad, že si na túto činnosť vybavili živnosť a licenciu," uviedol pre KORZÁR riaditeľ michalovskej pobočky CHZP Apollo, ktorá zastrešuje celý východ republiky od maďarskej až po poľskú hranicu, Pavol Leto. Ako dodal, jednoduchšie to majú zariadenia, ktoré zdravotnú dopravnú službu odštátnili. V súčasnosti je totiž za dodanie potrebnej dokumentácie zdravotným poisťovniam zodpovedný príslušný podnikateľský subjekt, ktorý sa musí k 1. októbru preukázať len obnovenou licenciou.
„Všetky nemocnice v našom akčnom rádiu sme na túto zmenu upozornili dopredu, niektoré nám potrebné doklady dodali, iné nie. Zatiaľ ich nemáme od polikliniky vo Veľkých Kapušanoch, firmy SANIDOP v Medzilaborciach, nemocnice vo Vranove nad Topľou, Snine, Michalovciach a firmy DOZAP zo Sobraniec," podotkol riaditeľ. Ako dodal, tieto zariadenia majú ešte čas dotiahnuť právne kroky ohľadom DZS do 15. októbra, lebo všetky výkony sa fakturujú mesiac pozadu. „Pokiaľ budú mať licencie v ažurite do tohto termínu, my im prepravu zaplatíme a pacienti nič nepocítia," vysvetlil P. Leto. Aká je teda situácia v Zemplíne?
Podľa slov riaditeľa medzilaboreckej nemocnice Nikolaja Savčáka je tunajšia DZS už dva roky v ekonomickom prenájme a podobne sú na tom Sobrančania, kde DZS sprivatizovala firma DOZAP už dávno a od októbra preberá aj LSPP. Bezproblémovo by sa mali s touto zdravotníckou novinkou vysporiadať veľké nemocnice - humenská a trebišovská „Uvažovali sme o odštátnení, ale vzhľadom na vysoký dátum sme siahli po prechodnom období. Nemocnica požiadala o živnosť na prevádzkovanie DZS v rámci vedľajšej hospodárskej činnosti do konca roka a potom sa odštátni - buď jednotlivými sanitkármi alebo spolu ako jeden subjekt, čo by bolo najjednoduchšie," skonštatoval riaditeľ trebišovskej nemocnice Vladimír Vojtuš.
Rovnaký postup zvolila humenská, ktorú už vedenie stihlo zefektivizovať, ale k odštátneniu ani tu zatiaľ nedošlo. Podľa riaditeľa Jána Gajdoša sa to musí uzavrieť do konca roka, dokedy platí licencia na DZS nemocnici. Najkomplikovanejšia bude situácia v Snine, kde sa o odštátnení DZS pred pár dňami ešte len uvažovalo v rámci reštrikčných opatrení, ktoré zavádza krízový manažment. Jeho stanovisko sa nám však včera nepodarilo získať. Michalovská nemocnica rozlúskla ťažký oriešok včera na porade vedenia.
„Pripravujeme odštátnenie DZS, ale v záujme kontinuity si do konca roka vybavila licenciu na jej prevádzkovanie nemocnica," povedal Dalimír Zobko, poverený vedením. Nemocnice, ktoré riešia problém o päť minút dvanásť, čakajú najbližších pár dní horúce chvíle. „Ak si licenciu nestihnú vybaviť do 15. októbra, nedá sa nič robiť - nebudeme im môcť prepravu sanitkou zaplatiť a každá si to bude musieť uhradiť zo svojho. Preplatením výkonov v DZS, nekrytej licenciou, by sme porušili zákon," uzavrel Pavol Leto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín