ale ani tu nie je tento fenomén viazaný na hromadné vytváranie nových pracovných príležitostí. Tunajší úrad práce sa začal intenzívne venovať práci s najzraniteľnejšími skupinami nezamestnaných a rekvalifikáciám.
V okrese súčasnosti nepracuje 3800 ľudí v aktívnom veku, čo predstavuje 20,25 percentnú mieru nezamestnanosti. Tejto "armáde" sekunduje dvetisíc živnostníkov, ktorí predstavujú asi štvrtinu zamestnaných, ktorých je v okrese 8721. Podľa riaditeľky úradu práce Márie Pohlovej je aktuálny počet voľných pracovných miest, veľmi nízky - je ich len sedemnásť. "Ide najmä o pozície šičiek, kuchárov či čašníkov, o ktoré nie je veľký záujem a táto ponuka sa stále opakuje," skonštatovala. Rovnako šokujúca je priemerná mzda v okrese, ktorá osciluje okolo 9500 korún.
"Veľmi dobre sa rozbehol projekt pracovných návykov, do ktorého sa de facto zapojili všetky obce s výnimkou Belej nad Cirochou," povedala riaditeľka. Podľa jej slov tento rok zatiaľ okres na aktívnu politiku vyčerpal 13 miliónov korún a do konca roka čakajú ešte 3,5 - 4 milióny, čo je podstatne menej ako vlani. Znížená suma sa najviac odrazila v počte pracovných miest na VPP, na ktoré si už zvykli aj starostovia. Na poslednom stretnutí združenia miest a obcí Sninského regiónu sa mnohí pýtali, prečo ich požiadavky tento rok neboli splnené.
"Snažili sme sa disponibilný balík na VPP rozdeliť tak, aby každá obec mala aspoň jedného - dvoch, viac peňazí na to nemáme. Zamestnávanie prostredníctvom VPP je všade v útlme, štát skôr podporuje iné formy aktívnej politiky," dodala PhDr. Pohlová. Najschodnejšou alternatívou je organizovanie rekvalifikačných kurzov, realizácia rôznych projektov a motivácia nezamestnaných na samozamestnanie, na ktoré okres tento rok dostal 2,5 milióna korún. "V súčasnosti pracujeme s najzraniteľnejšími skupinami nezamestnaných - vďaka projektu zamestnávania mamičiek po materskej dovolenke, do ktorého bolo zaradených 40 žien, sme z evidencie mohli vyradiť 11 z nich - niektoré začali podnikať, iné si zase našli zamestnanie," vysvetlila riaditeľka.
Relatívne dobre dopadol aj projekt zamestnávania mladých ľudí po ukončení stredoškolského štúdia, pre ktorých ušili na mieru kurz sociálno-právneho poradenstva. "Absolvovalo ho 126 absolventov a podľa našich informácií už siedmi začali podnikať," dodala PhDr. Pohlová. Novinkou je kurz právneho vedomia pre dve 25-členné skupiny nezamestnaných v obciach Dlhé nad Cirochou a Stakčíne. Úrad práce robí dotazníkový prieskum medzi nezamestnanými, čo by v budúcnosti chceli robiť. "Najväčší záujem je o počítače, internet, ďalší chcú kurz pre murárov - tesárov, aby mohli nájsť uplatnenie na stavbách v Čechách," uzavrela PhDr. Pohlová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín