Zemplínskej šíravy, hneď za poslednými domami obce, príslušníci Slovenského záchranárskeho modulu pre zahraničie.
"Cvičíme už tretí rok, v takomto zložení od roku 2001, odkedy bol nariadením Ministerstva vnútra SR záchranársky modul zriadený," prezradil Ján Himpán, zástupca veliteľa. Cvičenia sú dvakrát do roka. "Ide nám predovšetkým o koordináciu a zladenie spolupráce medzi tromi existujúcimi družstvami z celého Slovenska. Priestory výcviku striedame kvôli členitosti terénu, aby boli naši chlapci pripravení na rôzne podmienky pri zásahoch v iných krajinách."
Pri Lúčkach nacvičovali vyhľadávanie a záchranu osôb v členitom teréne, v lesnom poraste, kríkoch a roklinách. Patrilo k tomu aj poskytovanie prvej pomoci a prevoz zranených pomocou leteckej techniky. Na to slúžil vrtuľník z letky ministerstva vnútra. Na cvičení sa okrem príslušníkov záchranných brigád Hasičského a záchranného zboru z Malaciek, Žiliny a Humenného, zúčastnili psovodi Prezídia Policajného zboru a Horskej záchrannej služby. Dovedna štyridsať ľudí.
Záchranári z Humenného sa môžu pochváliť niekoľkoročnými skúsenosťami. Predtým, podobne ako ich kolegovia, patrili k brigáde CO a pomáhali pri záplavách, ktoré pred pár rokmi postihli juhovýchod Zemplína. Niektorí z nich nechýbali ani pri záchranárskych prácach po zemetrasení v Turecku pred tromi rokmi. V minulom roku zvíťazili na prvej organizovanej súťaži záchranárskych družstiev na domácej pôde. Z jedenástich kolektívov boli najlepší. "Zvlášť u nás platí, že každý musí dokázať nahradiť iného, musíme sa navzájom spoliehať jeden na druhého,"
povedal Peter Kordil. Člen záchrannej služby musí mať o. i. aj zdravotnícke vedomosti, musí ovládať hydraulické systémy, prácu s lanom, atď.
Chlapci z Malaciek prišli s podobnou výbavou ako Humenčania. Nechýbal špeciálne vyrobený a upravený príves, v ktorom má všetko svoje miesto. "Sú tu pomôcky na vyslobodzovanie zranených z nedostupného terénu, hydraulické zariadenia, píly, nosidlá, vankúše, zdravotnícke pomôcky, stan. Vpredu je chladiarenský box, dole zásoba vody, naložiť sa dá nafukovací čln. Je tu všetko, s čím by mala štvorčlenná posádka vydržať týždeň aj bez vonkajšej pomoci v neznámej krajine," potvrdil jeden z kolektívu, ktorý Slovensko úspešne reprezentoval na cvičení záchranárskych družstiev pod dohľadom príslušníkov NATO v Chorvátsku.
Okrem policajných psov cvičili na brehu Šíravy aj psovodi z Horskej služby. Paľo Vengel z Nízkych, Lacko Gardošík z Vysokých a Janko Žižka zo Západných Tatier. "Najdôležitejšie, čo na takom spoločnom cvičení môžeme získať, je naučiť sa vzájomnej spolupracovať a koordinovať činnosť. Ide samozrejme aj o odbornosť a skúsenosti. Ale naše psy sú vyslovenými odborníkmi na vyhľadávanie ľudí v lavínach, v horskom teréne i v sutinách budov," poznamenal posledný z menovaných.
"Výcvik dopadol na jednotku," povedal včera po skončení cvičenia veliteľ Slovenského záchranárskeho modulu pre zahraničie Emil Gažo. "Splnili sme všetky body harmonogramu, prialo nám počasie, dokonca sme si mohli vyskúšať aj podmienky záchrany za dažďa a hustej hmly. Chlapci len potvrdili, to čo už vieme. Dá sa na nich spoľahnúť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín