Prvým októbrovým dňom jej začala plynúť výpovedná lehota na vypratanie bytu, ktorý musí opustiť do konca mesiaca.
Asi pred siedmimi rokmi dostali výpoveď z bytu na sídlisku JUH kvôli neplateniu nájomného, hoci ho medzičasom začali splácať. Výška dlhu, ktorá štvorčlennú rodinu s dvoma vtedy ešte školákmi vyhnala na ulicu, bola 30-tisíc korún. "Dlh dodnes poctivo splácam, čo mi môžu potvrdiť aj na mzdovej učtárni u môjho zamestnávateľa, ktorým sú michalovské Technické služby. Magistrát mesta nám ponúkol náhradný byt na Angi - mlyne, ktorý sme odmietli. Bol malý, v zlom stave, bez vody, plynu... Naviac, nechceme, aby naše deti vyrastali v takom prostredí, aj keď sme Rómovia," začala svoje rozprávanie Božena Badžová. Ako dodala, po deložovaní sa niekoľko mesiacov túlali od rodiny k známym a späť, až napokon "zakotvili" u svokry, kde bývali až do roku 2001.
"Potom sa k nej nasťahovala dcéra so siedmimi deťmi a my sme museli odísť. Syn Martin kvôli tomu nedokončil školu a teraz aj on robí v Technických službách. S plačom som vtedy išla za riaditeľom TS Jurajom Baltészom, aby nám nejako pomohol. Je to dobrý človek, našiel riešenie - ubytoval nás v jednom z bytov v ubytovni v Sociálnej poisťovni, ktorú spravovali TS," spomína pani Božena. Situácia sa zdramatizovala začiatkom októbra, kedy ich sused dostal oficiálnu výpoveď z bytu s tým, že ho musí vypratať do konca októbra a Badžovci vedeli, že ich čaká to isté. "Nemáme kam ísť. Naviac, dcéra Lenka, ktorá má 15 rokov, ešte študuje a má ambíciu dostať sa na Obchodnú akadémiu. Mimochodom, tento rok vyhrala titul Miss Roma," ukazuje fotky dcéry zúfalá matka a otec Ľudovít, len bezmocne krúti hlavou. "Je to vôbec možné? Veď sme mali zmluvu na neurčitú dobu," pýta sa.
"Je nám to ľúto, ale nemôžeme nič urobiť. Tie byty nie sú naše, my ich len spravujeme. Celá budova patrí mestu a to musí vyjsť vo verejnom záujme v ústrety požiadavke Sociálnej poisťovne, ktorá chce v priestoroch, kde bývajú spomínané rodiny, zriadiť ďalšie kancelárie," uviedol pre KORZÁR vedúci úseku správy majetku v michalovských TS Milan Smriga. Podľa jeho slov už tým, že umožnili Badžovcom bývať v nebytových priestoroch istým spôsobom porušili pravidlá. "Žiaľ, od začiatku sme ich upozorňovali, aby si hľadali byt. To, že zmluva bola na dobu neurčitú znamená, že sa môže kedykoľvek vypovedať s 15-dňovou lehotou, pričom my sme im dali až 30 dní," dodal Smriga.
Jedinou možnosťou je podľa neho podať si žiadosť o byt na michalovský magistrát. "Žiaľ, v súčasnosti nemáme ani jediný voľný. Mesto byty odpredalo, nové sa nestavajú a máme obrovský problém s neplatičmi, ktorých tiež nemáme kde dať. Denne k nám prichádzajú 4-5 ľudia s rovnakým problémom, v piatok mi prišli štyri žiadosti v rovnakom duchu a tak je to stále," skonštatoval Ľubomír Ščobík z referátu správy majetku. Podľa jeho slov musia Badžovci čakať na uvoľnenie nejakého bytu, čo sa oznamuje na vývesných tabuliach, v televízii Mistrál alebo mestskom dvojtýždenníku a do 20 dní sa môžu prihlásiť ako uchádzači. "O tom, kto byt dostane, rozhodne bytová komisia mestského zastupiteľstva," vysvetlil. Otázka znie, kam má ísť rodina dovtedy. "Žiaľ, vyzerá to tak, že na ulicu," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín