pár dní. Časový sklz spôsobili neujasnené vzťahy medzi ním a zmluvným partnerom, ktorý do výstavby vložil kapitál. Ako sa vyjadril primátor mesta Dezider Nagy, na rad prichádzajú posledné rokovania a následne stavebný úrad bude môcť vydať kolaudačné rozhodnutie.
Ako sme už v našom denníku písali, o vybudovanie riadenej skládky v lokalite starého kameňolomu medzi mestom a obcou Svätuše bojovala tunajšia samospráva už od roku 1992. "Stavebné povolenie bolo vydané v roku 1993, mesto následne preinvestovalo 4 milióny korún, potom práce zastavilo kvôli nedostatku financií. Dodávateľ stavby, michalovské Cestné stavby sa do Svätuší vrátili až v roku 2000, kedy mesto od štátu dostalo osem miliónov korún a na ďalší rok opäť rovnakú sumu," vysvetlil „životopis" skládky primátor mesta. Ako dodal, v roku 2002 už mesto ako investor aj majiteľ peniaze nedostalo a v snahe dokončiť aspoň jednu zo štyroch plánovaných kaziet, požiadalo o pomoc firmu A.S.A. FURA, s. r. o.
„Podľa dostupnej dokumentácie bývalé vedenie magistrátu s firmou, ktorá sa medzitým pretransformovala na EKOS PLUS, a.s., vlani v júni podpísalo zmluvu, že kazetu dokončí do konca roka 2002 a skládku bude následne prevádzkovať formou dlhodobého prenájmu," skonštatoval Dezider Nagy. Žiadosť o kolaudačné rozhodnutie podľa jeho slov prišla až v máji tohto roku a odvtedy sa začali naťahovačky. Vybavovací proces skomplikovalo, že stavebný úrad v Kráľovskom Chlmci v tom čase de facto neexistoval (kvôli tomu, že obce sa nevedeli dohodnúť na jeho financovaní) a príslušnú agendu dočasne vybavovali pracovníci magistrátu. „Aby sme celú záležitosť so skládkou uviedli do ažurity, pred vydaním rozhodnutia sme kontrolovali dokumentáciu - po projektovej aj finančnej stránke. Podľa nášho pracovníka bolo všetko v poriadku, ale v záujme transparentnosti sme o stanovisko požiadali aj nezávislého odborníka. Ten skonštatoval, že sú v nej nedostatky a všetko sme museli opraviť," vysvetlil peripetie primátor.
Zaujímavosťou bolo, že v čase dokončovania skládky bola v niektorých dokladoch uvedená ako stavebník firma EKOS PLUS, hoci podľa zmluvy má skládku len v prenájme. „Prijateľným konsenzom bolo, že firme sme dodatočne dali poverenie, že môže konať za mesto. Zostáva už len porealizačné zameranie, čiže rozdiel medzi projektom a aktuálnou realitou stavby," dodal primátor. Podľa jeho slov je firma prístupná otvoreniu pôvodnej zmluvy. Mestu sa nepozdáva výška ročného prenájmu za skládku, ktorá predstavuje len 220-tisíc korún. „Snažíme sa vyjednať čo najlepšie podmienky. Navrhli sme, aby si mesto a firma delili zisk podľa toho, kto koľko investoval do výstavby, čo sa právne vyrieši dodatkom k zmluve. Podľa faktúr mesto do toho vložilo 20 miliónov a EKOS PLUS tvrdí, že 23. O pár dní nás čaká rokovanie, na ktorom každý z partnerov svoje investície aj zdokladuje a vec sa konečne uzavrie. Potom už nič nebude brániť vydaniu kolaudačného rozhodnutie a následne otvoreniu skládky," uzavrel primátor mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín