presúvajú učitelia, počet študentov klesá a v poslednom čase si tu podávajú kľučky kontrolóri. Vrcholom záhadných udalostí bol nedávny "štrajk" študentov, ktorí po prepustení jedného zo svojich obľúbených učiteľov na pár dní prestali chodiť do školy.
Podľa slov vedúceho odboru školstva KSK Ladislava Lecza o nič nešlo. "Nebol to štrajk, ale výsledok sporu medzi jedným z učiteľov, ktorého prepustili kvôli nadbytočnosti a riaditeľom školy, do ktorého sa zamiešali aj žiaci. Takže nič vážne sa nedeje," tvrdil vedúci odboru. Podľa našich informácií je dôvod protestu trochu staršieho dáta. Ako sa pre KORZÁR vyjadrila jedna zo študentiek, ktorá si neželá byť menovaná, "išlo len o ďalší z krokov vedenia školy, ktoré podľa nás nie sú v poriadku. Na dianie na škole sme upozornili sťažnosťou a petíciou, pod ktorú sa podpísalo asi sto žiakov a ich rodičov ešte v júni, ale dodnes sme nedostali odpoveď."
Ako dodáva, napriek tomu, že sú len študentmi, nemôžu ignorovať to, čo sa na škole deje. "Vieme o rôznych sťažnostiach, ktoré chodia na VÚC aj to, že učiteľský zbor sa rozdelil na dve skupiny a každý sa bojí o prácu. Aj my to cítime na vyučovaní. Kontrolórky z VÚC, ktoré s nami rozprávali pri vyšetrovaní štrajku, sa nás snažili presvedčiť, že sme sa nechali zmanipulovať a že náš protest vznikol len kvôli prepusteniu nášho obľúbeného učiteľa, ale tak to nie je," tvrdí študentka D.B. , ktorá je inak výbornou žiačkou a v kolektíve je obľúbená. Jej slová korešpondujú s kópiami anonymných sťažností, ktoré nám už niekoľko mesiacov chodia do redakcie a výpoveďami viacerých ľudí v regióne. "Nie je normálne, aby sa tam za tri roky vymenili traja pivniční majstri," hovorí Š.T., ktorý kedysi na škole pôsobil.
Podľa Daniela Lendela, ktorého prepustenie spôsobilo otvorený protest žiakov, je záhadou už nástup nového riaditeľa Ladislava Hrenya do funkcie. "Namiesto pána Behyňu, ktorý má dve vysoké školy, ho vymenoval v roku 1999 minister pôdohospodárstva po výberovom konaní, o ktorom nikto z nás nevedel. Najzarážajúcejšie je, že spĺňal len jediný predpoklad na riaditeľa mal vysokú školu a pritom podľa platnej legislatívy musel mať aj doplnkové pedagogické vzdelanie a 5 rokov praxe v škole. Táto nezrovnalosť nebila do očí ani ministerstvu školstva, pod ktoré neskôr škola prešla a ani Košického samosprávnemu kraju, pod ktorý školu delimitovali vlani v júli," hovorí. Jeho slová dokazuje oznámenie o vybavení sťažnosti z 20.6. 2003, ktorú adresoval ministrovi školstva jeden z bývalých zamestnancov školy.
"Riaditeľ nespĺňal kvalifikačné predpoklady v roku 1999, v roku 2001 ani v súčasnosti a nerešpektuje učebný plán odboru kuchár čašník nezavedením predmetu konverzácia v slovenskom jazyku," píše sa v ňom a potvrdil to aj pracovník ministerstva Dr. Tužinský, ktorému celá záležitosť bola pridelená. "Viem o tomto prípade, všetky kompetentné inštitúcie evidentne porušili platné právne predpisy, ale Štátna školská inšpekcia voči nim nemá kontrolné právomoci," vyjadril sa. Vec vraj postúpil KSK a košickému inšpekčnému centru. "Pán riaditeľ je asi jediný v kraji, ale o jeho odvolaní, resp. neodvolaní musí rozhodnúť KSK, resp. jeho predseda," povedala nám riaditeľka centra Mária Rejdovjanová.
Podľa Daniela Lendela je celá záležitosť zložitejšia. "Hneď po nástupe nový riaditeľ bez relevantného dôvodu vymenil všetkých troch zástupcov, neskôr robil účelové personálne presuny na pozíciách hlavných majstrov či vychovávateľov a úrovni výučby to veľmi nepomohlo. Kto otvorene upozorňoval na nedostatky, náhle prišiel o miesto kvôli nadbytočnosti. Rovnako aj ja viem, že keby pán riaditeľ chcel, mohol som v škole zostať," tvrdí Lendel. Podľa jeho slov nie je kóšer ani to, že Ladislav Hrenyo v škole postupne zamestnal niektorých svojich príbuzných a známych a nie vždy spĺňali kvalifikačné predpoklady. Perličkou je, že jeden z nových učiteľov má len Obchodnú akadémiu, iný zase iba gymnázium.
A čo na to riaditeľ Ladislav Hrenyo? "Nešlo o žiadny štrajk, študenti boli zmanipulovaní záujmovou skupinou, ktorá sa snaží získať školskú pivnicu. Z rovnakého zdroja sú aj sťažnosti a to, že u nás máme toľko kontrol. Chcú ma odstrániť, to je všetko," uviedol pre KORZÁR. Podľa jeho slov nie je vecou žiakov, aby riešili interné problémy a personálne otázky školy. "Snažím sa viesť školu, ako najlepšie viem a idem presne podľa vízie, ktorú som načrtol počas výberového konania v roku 1999, kde som bol najlepší z troch uchádzačov," vysvetlil. Na otázku, či je pravdou, že počas svojho pôsobenia robil priveľa personálnych presunov, ktoré nevedel vysvetliť ani kontrolórom, povedal: "Mám právo vybrať si do tímu ľudí, to predsa robí každý." Nepoprel ani to, že na škole zamestnal príbuzných. "Robili to aj bývalí riaditelia a nikomu to nevadilo," dodal. Keď sme sa pýtali, či spĺňa kvalifikačné predpoklady, odmietol sa vyjadriť. "To je vec tých, ktorí ma vymenovali," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín