Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Dlhé nad Cirochou verzus Snina - bratia Knížovci a ich tajomstvá

Toto zaujímavé bratské duo pochádza zo štyroch detí, ale kvôli najmenšiemu vekovému rozdielu len troch rokov si vždy boli najbližší.

Štyridsaťštyriročný Marián primátoruje v meste s 22-tisíc obyvateľmi, mladší Ján zase v jednej z najväčších obcí regiónu, kde ich žije asi desatina. Perličkou je, že na obecnom úrade, na ktorý nastúpil v januári, sa pracovne stretáva aj so staršou sestrou Annou, ktorá tu pracuje už sedemnásť rokov. Kvarteto súrodencov vedie najstarší brat Jozef, ktorý zase šéfuje humenským technickým službám. Mariána vždy ťahalo k lesu a prírode, Jána zase k technike a majstrovaniu. Takže, face to face - Marián a Ján Knížovci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Detstvo

"Už ako deti sme si boli blízki, lebo bol medzi nami najmenší rozdiel - len tri roky. Klbčili sme sa a doberali presne tak ako všetci iní chlapci, ale nejako sme sa vždy vedeli dohodnúť," prezrádza Ján, ktorý od januára starostuje v Dlhom nad Cirochou, odkiaľ celá rodina pochádza. Podľa slov rodičov vraj nevyrástol ako brat Marián. lebo mu ako dojčaťu stále vypil fľašu s mliekom. "Áno, je to pravda, miloval som mlieko a keď som Janka chodil kočíkovať, vypil som ho. Janko stále plakal bez zjavnej príčiny a jej to nešlo do hlavy, tak som sa priznal," potvrdzuje so smiechom Marián. Podľa neho je to tradičná rodinná story a vysvetlenie, prečo je Janko nižší. "Podľa mňa je to však génmi - ja ich mám asi po dedovi z otcovej strany, ktorý bol veľmi vysoký," hovorí Marián.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že boli chlapci, rodičia ich viedli aj k domácim prácam, ktoré si stále delili. "Občas sme sa síce dohadovali, čo kto urobí, ale nikdy to nebolo vážne. Už na strednej škole sme mali služby pri žehlení - Marián jeden týždeň a ja druhý. Aj koberce sme na striedačku prášili, aj kravu pásli... Proste všetko, čo bolo treba, boli sme typickí dedinskí chalani. Neznášal som len to, keď sa toho nakopilo viac a ja som nemohol ísť hrať futbal," spomína so smiechom Ján. "Nuž, celkom tak to nie je - raz si nechcel zbierať jablká, tak som ťa priviazal k stromu. Ja som poctivo oberal a ty si dole celý čas plakal," vyloví z pamäti spomienku Marián, dodajúc, že on z domácich prác najviac neznášal pranie.

Každý po svojom

SkryťVypnúť reklamu

Cesty bratov sa rozdelili až na strednej škole. Marián šiel študovať do Chemka Strážske, kde po troch rokoch získal výučný list a keďže chcel získať aj maturitu, opäť sa stretli - tentokrát v Snine. "Ja som študoval na gymnáziu a on na strojárine, pričom obe školy boli veľmi blízko. Občas sme si radili, ale veľa spoločných predmetov sme nemali - on viac rysoval a kreslil, čo robil veľmi rád a ja som zase lúskal typické humanitné gymnaziálne predmety," hovorí Ján, ktorý dodnes spomína na ubehané rána, keď bolo treba utekať na vlak, ktorý mali zadarmo, lebo otecko bol železničiar. "Už vtedy bol Marián vyšší a silnejší a keď som nestíhal, zobral mi školskú tašku, aby sme stihli dobehnúť na vlak," hovorí.

Ako obaja potvrdili, nikdy sa nezverovali so svojimi tajnými láskami ani si nepreberali priateľky. "Občas sme sa navzájom doberali, ale každý z nás mal iný vkus. Sranda je, že napriek tomu sú obe naše manželky blondíny," vysvetľuje Marián. Ako hovorí, podľa pravidla po staršom do mlyna sa ženil ako prvý a bola to veľká svadba. "Na mojej bolo okolo 250 ľudí, on mal menšiu vo Vranove nad Topľou a pamätám si, že na nej účinkovala časť Drišľaku," hovorí Marián. Ján si zase pamätá na to, že tesne po Mariánovej svadbe mala jeho budúca svokra vážny úraz.

Študentské časy

Jánov najkrajší zážitok z čias dospievania sa viaže k lesu, do ktorého nechodil tak často ako Marián, ktorého pri jeho záľube podporoval dedo a veľmi skoro získal poľovnícky preukaz. "Raz ma zobral so sebou a mali sme šťastie - vtedy som prvýkrát videl naživo jeleňa. Čosi sa vo mne zlomilo, hoci poľovnícke skúšky som si urobil oveľa neskôr," podotkne Ján. Ako by nestačilo, že drali lavice škôl, stojacich vedľa seba, stretávali sa aj na vysokej škole. Obaja totiž študovali na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, len každý iný odbor. "Ja som prišiel neskôr a brat mi radil, čo ktorý profesor vyžaduje a ako to kde chodí," dodáva Ján. Internáty aj učebne síce mali na opačnej strane mesta, ale občas si zašli spolu na záťah s kamarátmi a domov väčšinou cestovali tiež spolu. "Každý z nás však mal aj vlastný okruh známych, išli sme svojou vlastnou cestou," tvrdí Ján.

Cesta…

Ako sme už písali v jednej z našich príloh, Marián po skončení školy nastúpil na družstvo v Dlhom nad Cirochou, potom na učilište v Snine, kde sa neskôr stal riaditeľom školy a odtiaľ kandidoval na primátora. Ján toho absolvoval trochu viac - aj on začínal v družstve, ale na farme Modrej nad Cirochou, ktorá patrila pod JRD Kamenica a po dvoch rokoch už robil zástupcu predsedu až do roku 1990, kedy prešiel do Dlhého. "Potom som robil riaditeľa Poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom, neskôr na Okresnom úrade v Snine a naposledy vedúceho nákupného strediska v humenskom MECOM-e. Kandidátku na starostu som odovzdal o päť minút dvanásť a vyhral som," vyratúva svoje pôsobiská Ján. Mariánovi z volieb utkvelo v pamäti to, že výsledky sa dozvedel ako prvý. "Vedel som ich už o šiestej večer a čakal som, ako dopadol Ján. Zavolal mi okolo polnoci, že aj on vyhral. Gratulovali sme si na diaľku, potom aj osobne. No, bolo to dosť vážne..." smeje sa Marián.

Súčasnosť

Ako obaja tvrdia, sú spolu veľmi často. Okrem tradičných prác na rodičovskom pozemku, na ktorom má každý súrodenec svoju parcelu si od januára "lezú do kapusty" aj pracovne. "Keď si neviem rady, zavolám mu, hoci mnohé veci ani on nevie, lebo sme začali v samospráve naraz. Na rozdiel odo mňa však má k dispozícii celý tím ľudí, ktorí mu poradia. Jeden starosta aby mal dnes právnické minimum," zasmeje sa schuti Ján. Ako dodáva Marián, kvôli pracovnej vyťaženosti si dnes na "pánsku bratskú jazdu" zájdu zriedka, na to sú skôr špecialistky ich manželky, ktoré si veľmi dobre rozumejú a pri kávičke vždy dokážu pretrkotať hodiny. Čo si navzájom závidia? Ján odpovedal bez váhania: "Výšku," ale Marián si na nič nevedel spomenúť. Naopak, veľmi rýchlo zareagoval na to, čo na bratovi obdivuje. "Tvrdohlavosť, vďaka ktorej vždy vedel dosiahnuť, čo si zaumienil, z ktorej sa neskôr vyvinula zdravá ambicióznosť," tvrdí a prezrádza, že jediným Jánovým negatívom je prchkosť. "Rozohniť sa viem aj ja, ale myslím, že som tolerantnejší ako Janko," dodal na záver Marián.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 170
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 910
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 748
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 478
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 894
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 569
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 192
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 769
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 094
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 527
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 45 595
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 228
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 061
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 207
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 281
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 609
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  2. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  3. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  5. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  6. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  7. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  8. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 094
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 527
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 45 595
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 228
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 061
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 207
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 13 281
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 609
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu