trebišovskej fabriky Jan Volny, tri nové produkty sú už na trhu a päť ďalších by už o niekoľko dní malo z Trebišova putovať na slovenský trh i do okolitých krajín.
„Máme ambíciu postaviť populárnu značku Deva na nohy. Bola známa ešte za bývalého Československa, na istý čas sa akoby vyparila. Teraz sa chceme vrátiť k tradícii. V súčasnosti máme na trhu tri čokoládové tyčinky, ku ktorým v týchto dňoch pribudne ďalších päť. Koncom roka chceme začať s produkciou bonboniér a tiež želé máčaného v čokoláde," prezradil top manažér Leonidasu.
Firma v najbližšom čase plánuje otvoriť obchodné zastúpenie v Prahe, odkiaľ by chcela koordinovať svoje aktivity v strednej a východnej Európe.
V Trebišove aj naďalej pokračujú v produkcii čokoládových výrobkov pre belgický a západoeurópsky trh. „V súčasnosti asi 90 percent našej produkcie exportujeme, zvyšok pod značkou Deva putuje na slovenský a český trh. Budeme ale zvyšovať produkciu pod značkou Deva a naša celková výroba v najbližšom čase vzrastie asi o tretinu," doplnil Jan Volny.
Leonidas, s. r. o., ktorý je jediným výrobným závodom materskej spoločnosti mimo územia Belgicka, v súčasnosti zamestnáva 200 ľudí, z toho tretinu tvoria sezónni pracovníci.
„Pre nás v súčasnosti vrcholí sezóna, preto sme postupne nabrali asi 50 zamestnancov. Od začiatku budúceho roka bude prebiehať nábeh novej výroby zatiaľ bez zvyšovania stavov. Z dlhodobého hľadiska však počet zamestnancov u nás pozvoľne stále rastie. Stále hľadáme ľudí na manažérske pozície, ktorí vedia aspoň dva svetové jazyky a majú schopnosti riadiť niektoré z našich oddelení. Zatiaľ ale nie sme veľmi úspešní, pripomína to hľadanie ihly v kope sena," skonštatoval riaditeľ, ktorý pred príchodom do Trebišova riadil aktivity spoločnosti Nestlé v Čechách a na Slovensku a naposledy pracoval ako poradca pre stratégiu v Paríži.
Pripomeňme, že továreň a značku Deva kúpil svetoznámy belgický výrobca čokolád, Leonidas S. A., v roku 2000. Do renovačných prác na budovách, obnovy existujúceho technologického vybavenia, nákupu a inštalácie nových strojových zariadení, investoval belgický výrobca viac ako dvesto miliónov korún. Väčšinu surovín pre výrobu cukroviniek stále vozí v cisternách z Belgicka.
„Zatiaľ dovážame čokoládovú hmotu do Trebišova z Belgicka, no pracujeme na tom, aby sme za rovnakých kvalitatívnych podmienok mohli suroviny nakupovať v strednej Európe. Na Slovensku však nikto nevyrába niektoré kakaové ingrediencie, ktoré sú pre nás nevyhnutné. Spolupracujeme však aj so slovenskými firmami, od ktorých napríklad odoberáme obaly," uviedol Jan Volny.
Vývoj nových produktov a ich etablovanie na trhoch strednej a východnej Európy by mal trvať niekoľko rokov. „Urobili sme kus práce, no sme len na začiatku. Vývoj nových produktov potrvá minimálne dva až tri roky a verím, že postupne budeme naše výrobné kapacity stále viac zvyšovať, " uzavrel riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín