Allosaurupa. Nie je pravá (jej vnútro tvorí polystyrén a povrch trochu sadry), no niektorým malým návštevníkom naháňa hrôzu známu z nedávneho filmového trháku Stratený svet.
Presne taký názov má výstava, ktorá v priestoroch michalovského "kulturaku" potrvá do 14. novembra. "Už niekoľko rokov sa snažíme ukázať ľuďom nielen najmenších tvorov tejto planéty. Okrem nádherných chrobákov zo všetkých končín sveta a ešte krajších motýľov, druhú časť expozície 'ladíme' v inom, aj keď blízkom tóne. Už sme vystavovali najkrajšie orchidey sveta, minule živé exotické živočíchy v teráriách, teraz ponúkame návrat do dávnoveku," povedal pre náš denník Rudolf Gabzdil, ktorý je nielen odborným sprievodcom výstavy, ale aj entomológom a dlhoročným zberateľom obyvateľov ríše hmyzu.
Malí i veľkí sa môžu na výstave Stratený svet stretnúť s časťami pravekých žralokov, dinosaurov, udivia ich nádherné tvary amonitov a trilobitov zozbieraných na Slovensku, Morave v Čechách, ale aj v Chorvátsku a v ďalekom Peru.
Druhú, klasickú časť výstavy, tvoria zbierky motýľov, chrobákov, pavúkov, cikád a ďalších krásavcov z hmyzej ríše. "Sú to zberateľské výsledky entomológov zo všetkých svetových kontinentov. Nechýbajú exponáty z expedícií do Malajzie, Peru, Severnej Afriky, ale ani z Austrálie, Amazónie, Novej Guiney," uviedol R. Gabzdil, ktorý sa len nedávno vrátil z Egypta. "Samozrejme, sú tu aj posvätné chrobáky starých Egypťanov skarabeusy, ale aj najväčší motýľ sveta Mora obrovská, najväčší chrobák, africké goliáše i najväčšia cikáda."
Stratený svet hýri farbami a tvarmi. Ani tohto roku by ju nemali predovšetkým obísť mladí ľudia. "Nielen mladí. Podľa mojich skúseností na výstavu chodia najmenšie deti i dôchodcovia. Najviac však prináša žiakom základných a stredných škôl. Otvorená je v pracovných dňoch do 18.00 hod.," uzavrel R. Gabzdil.
Autor: vin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín