nastúpila razantnú cestu ekonomizácie, po dohode s michalovskou NsP pôjdu niektoré oddelenia do útlmu, posilní sa ambulantná sféra a niektoré činnosti čaká odštátnenie.
Ku koncu septembra v nemocnici pracovalo 768 zamestnancov, čo je oproti porovnateľnému obdobiu vlaňajška o 138,5 menej. Dlh nemocnice ku 31. decembru 2002 dosiahol takmer 96 miliónov korún a v súčasnosti ho nemocnica rieši cez akciovú spoločnosť Veriteľ. Do konca septembra 2003 vytvorila nový dlh vo výške asi 54 miliónov korún. Je však nutné podotknúť, že len v súvislosti s razantným zdražením cien médií, zvýšením DPH a odpisov stúpli jej náklady o viac ako 18 miliónov korún! „Od začiatku roka ideme cestou ekonomizácie, čím sa znižuje celkový negatívny hospodársky výsledok medzikvartálne o 30 percent. Racionalizačné opatrenia sa realizujú na všetkých úsekoch - v liečebno-preventívnej starostlivosti, na oddeleniach aj v prevádzke," uviedol pre KORZÁR riaditeľ NsP.
Perličkou je, že hoci sa mzdové náklady za tri kvartály roku 2003 oproti porovnateľnému obdobiu vlaňajška znížili cca o 9 miliónov korún, priemerná mzda v nemocnici stúpla z 13 800 na 14 400 korún. Podľa slov riaditeľa náklady na stravovanie klesli o 10 percent, práčovňa musí stlačiť cenu za kilogram prádla pod 25 korún, údržbu čaká zvýšenie vyťaženosti. „Výkony ľudí na tomto úseku sa totiž pohybovali len okolo 65 percent. To isté sa týka oddelení, kde musia sporiť na liekoch, špeciálnom zdravotnom materiále aj mzdách. Kým 2-3 roky dozadu ma primári ataktovali žiadosťami o doplnenie stavu personálu , teraz nikto nič nepotrebuje," skonštatoval V. Vojtuš.
Jediné, čo vraj musí ísť hore, je vybavenosť oddelení a kvalita starostlivosti. V tomto kontexte sa nemocnica po dohode s VÚC a michalovskými kolegami dohodla na rozdelení polí pôsobnosti. „Od nového roka sa posilní očné a kožné oddelenie u nás a my zase „pustíme" do Michaloviec urológiu a ortopédiu. Tým dané oddelenia v pôvodnej nemocnici zaniknú, ale súčasne sa tam v danom odbore posilní primárna sféra," prezradil pre KORZÁR.
Potvrdil aj naše informácie o plánovanom odštátnení časti spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek (SVALZ) nemocnice. Predbežný súhlas už dostali domáci záujemcovia o oddelenie klinickej biochémie a v štádiu vybavovania je žiadosť na privatizáciu oddelenia mikrobiológie. „Obe síce vykazujú dostatok výkonov, ale napriek tomu vytvárajú miliónové dlhy, takže dôvody nášho kroku sú ekonomického charakteru. Tieto oddelenia nikto neodnesie preč, zostanú tam, kde boli a budú robiť to isté, čo predtým. Nemocnica tým nič nestratí - akurát ďalšie možné dlhy. Jednoznačne však získa financie z prenájmu," skonštatoval V. Vojtuš, ktorý zároveň nevylúčil, že odštátňovanie častí SVALZ-ov bude pokračovať.
Podľa jeho slov sa nemocnica postupne profiluje a posilňuje tzv. imidžotvorné oddelenia. Podľa slov riaditeľa je tunajšia NsP silná v chirurgii, kde čoskoro zavedú 5 nových laparoskopických výkonov a očné oddelenie. „Môžem smelo povedať, že Trebišov je kvalitou starostlivosti v tomto odbore porovnateľné s Košicami a Prešovom a čoskoro sa stane strediskom očnej operatívy. Skvele vybavené je aj RDG oddelenie a veľmi silné je krčné, kde často hosťujú najväčšie kapacity zo Slovenska. Jeho služby som sám niekoľkokrát využil," povedal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín