rómskej problematiky sa "objednali" aj zástupcovia košických Východoslovenských energetických závodov, a. s. (VSE), a Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a. s. (VVS), ktorí so sebou priniesli ultimátum - pokiaľ tunajšia komunita nezačne platiť za médiá, obe firmy pristúpia k odpájaniu bytov od elektriny a vody.
"Stav našich pohľadávok voči tunajším obyvateľom sa k 13. novembru pohybuje na úrovni okolo 140-tisíc korún. Po 60 dňoch od dátumu splatnosti máme právo postúpiť vec exekútorovi, po ktorom nasleduje odpojenie domácností od vody. Od januára sa zase budú upravovať ceny vody a dovtedy to chceme mať vyriešené," upozornil zástupca VVS M. Hrustič.
Ako dodal, k odpájaniu nepristúpili len vďaka Mestskému bytovému podniku (MsBP), s. r. o., cez ktorý majú Rómovia platiť VVS za vodu, ale ten ich už dlhodobo supluje.
"Sme jediným bytovým podnikom v Zemplíne, ktorý ešte ako - tak funguje, ale pokiaľ naďalej budeme doplácať na neplatičov, čaká nás krach," upozornil zástupcov rómskej komunity šéf MsBP Ján Šípoš.
Podľa neho nájomníci v osade vodou mrhajú a takmer tretinu vody v celom Trebišove spotrebuje práve táto lokalita. Preto MsBP pristúpi k radikálnemu riešeniu.
"Tesne predtým, ako sa na budúci týždeň začnú vyplácať dávky, VVS bytovky odpojí a v čase vyplácania vyšlem do osady pracovníčky, ktorým bude musieť každý zaplatiť za vodu," upozornil J. Šípoš.
Podobne ako vodári, priniesli do Trebišova ultimátum aj energetici. Hoci v osade na Kraskovej ulici žije asi 3-tisíc ľudí, oficiálne majú VSE nahlásených len 10 - 15 odberných miest . Napriek tomu sa v tejto lokalite neustále opakujú výpadky elektriny kvôli preťaženosti siete.
"Pritom je tam trafostanica, ktorá svojou kapacitou musí stačiť pre 600 - 800 odberných miest a nestačí ani pre 15. Príčina je jasná - zvyšok osady berie elektrinu zo siete načierno. Naviac, používajú ju aj na kúrenie, varenie a ohrievanie vody. Podľa našich prepočtov každá z týchto domácností spotrebuje ročne elektrinu za 70-tisíc korún!!!," skonštatoval zástupca VSE J. Patarák.
V regióne východu republiky existuje asi 300 tzv. rizikových lokalít, podobných Kraskovej ulici, ktoré už odbor inšpekcie neoprávnených odberov VSE dlhšie sleduje, pričom má na stole už 15-tisíc vypínacích rozkazov.
"Čaká to Trebišov a ďalších 17 obcí v regióne. Odpojíme celé osady - aj tých, ktorí platia. Tamojšia komunita si to musí vyriešiť v rámci osady, inak budú trpieť všetci," dodal J. Patarák.
Varujúcim príkladom je včerajšie odpojenie 70 rodín v Kráľovskom Chlmci.
"Zamestnanci VSE postupovali v súlade so zákonom, ktorý v prípade čierneho odberu neukladá povinnosť upozorniť nelegálnych odberateľov ani samosprávu o odpojení," vysvetlila hovorkyňa VSE Anna Pančurová.
Z rovnakého dôvodu nám termín odpojenia odmietli povedať aj zástupcovia VSE s tým, že sa tak môže stať kedykoľvek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín