Michalovčanov(lyv)Michalovce - Síce deň po, ale predsa len, si asi šesť desiatok Michalovčanov spomenulo na to, že 17. novembra pred štrnástimi
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Michalovčanov
(lyv)
Michalovce - Síce deň po, ale predsa len, si asi šesť desiatok Michalovčanov spomenulo na to, že 17. novembra pred štrnástimi rokmi sa začal rúcať totalitný režim. Priam symbolické je, že sa na spomienkovej sviečkovej slávnosti zišli pred bývalým „bielym domom", odkiaľ na početný dav v novembri 1989 z okien pozerali bývalí komunistickí pohlavári.
Jeden z priamych účastníkov revolúcie, Marián, povedal: „Chodím sem každý rok kvôli tomu, aby som si pripomenul, o čom revolúcia v roku 1989 bola po morálnej stránke - o získaní slobody, ktorú dnes už každý berie ako samozrejmosť. Iróniou je, že mnohí tí, ktorým sme vtedy štrngali na námestiach kľúčmi, sú dnes v parlamente a tí, ktorí revolúciu robili, sa ocitli presne tam, kde boli predtým - sú na dne, lebo z princípu nič nesprivatizovali," skonštatoval.
Dobrá hudba v podaní zboru saleziánov a čaj (pre dospelých aj s rumom) prilákali aj skupinku študentov elektrotechnickej priemyslovky.
„V škole sme sa učili, že vtedy padol komunizmus. Nemám možnosť porovnať, ako to bolo pred rokom 1989, lebo som mal len dva roky, ale stačí si pozrieť staré filmy a mám dosť. Ak je čo len kúsok z toho pravda, som rád, že sa to pred 14 rokmi zmenilo," povedal nám jeden z nich.
„Sedemnásteho novembra sa otvorila cesta demokracii a slobodám, o ktorých sme predtým mohli len snívať. Pravdou je, že som sklamaný z toho, ako to vyzerá dnes," vyjadril sa priamy účastník revolúcie Peter.
Podľa Sone „bola revolúcia len začiatkom čohosi nového a netreba na ňu zabúdať len preto, že sme ňou všeličo stratili."
Podľa Júliusa by každý mal pochopiť, že „bez „nežnej" by neexistovala sloboda podnikania ani sloboda vyjadrenia názoru, „ani sloboda sem dnes prísť alebo neprísť."