Energetické učilište sa napriek problémom budúcnosti nebojí
Veľké Kapušany - Okrúhle tridsiate jubileum svojej existencie si v týchto dňoch pripomína Stredné odborné učilište energetické, ktoré je jednou z
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
troch stredných škôl v meste. Počas histórie sa tu vystriedali štyria riaditelia a jej brány opustilo viac ako tritisíc žiakov, roztrúsených po celom Slovensku.
Vzniku učilišťa v roku 1973 predchádzalo desaťročné medziobdobie, počas ktorého žiakov z regiónu posielali študovať do Energetického učňovského strediska v Žiline. Bol to logický dôsledok výstavby tepelnej veľkoelektrárne vo Vojanoch, ktorá bola v tom čase najväčšou v bývalom Československu. Ľady sa pohli 18. augusta 1973, kedy sa začala písať história SOU -energetického vo Veľkých Kapušanoch.
„Do 1. ročníka vtedy nastúpilo prvých 50 žiakov. Keďže škola ešte nebola dobudovaná, na teoretické vyučovanie chodili do Michaloviec," načrela do minulosti zástupkyňa.
Ako dodala, novej budovy sa títo prvolezci dočkali až ako tretiaci v roku 1975, kedy na škole študovali budúci prevádzkoví elektromontéri a zámočníci a v roku 1981 pribudol maturitný odbor mechanik regulačnej techniky.
„V čase najväčšieho rozvoja u nás študovalo až 550 žiakov a o ich výchovu sa staralo 110 zamestnancov," vysvetlila Nataša Masnicová.
Spoločenské zmeny po roku 1989 hlboko zasiahli aj učilište, ktoré sa dlhé roky úzko orientovalo na výchovu energetikov. V súčasnosti školu navštevuje asi 300 žiakov, ktorí študujú maturitný odbor mechanik, elektronik na automatizačnú techniku alebo niektorý z učebných odborov mechanik opravár na stroje a zariadenia, resp. elektromechanik rozvodných zariadení.
„Žiaľ, o druhý učebný odbor nie je už štyri roky záujem a na odbor mechanik silnoprúdových zariadení sa nikto neprihlásil už osem rokov. Na druhej strane sme na škole zriadili na naše pomery trochu atypický odbor hostinský," skonštatovala Nataša Masnicová.
Perličkou je, že hoci je štúdium elektrotechnických odborov najmä doménou pánov tvorstva, občas naň zablúdia aj príslušníčky nežnejšieho pohlavia.
„Momentálne máme dve dievčatá - jedna je druháčka a druhá sa chystá na maturitu a sú rovnako šikovné ako chlapci," zasmiala sa zástupkyňa.
Napriek problémom vedenie školy nehľadí do budúcnosti so skepsou. Reči o tom, že zanikne, ktoré kolujú regiónom, sú podľa Nataše Masnicovej len prázdnou bublinou.
„Škola je výborne technicky vybavená, drží krok s najmodernejšími trendmi a rozsah odborov môže rozširovať. Naším cieľom však nie je produkovať ďalších nezamestnaných, takže to nebudeme robiť hurá systémom. Prvou lastovičkou je nový odbor mechanik elektronik pre organizačnú a výpočtovú techniku, ktorý otvoríme už v budúcom školskom roku," prezradila.