magistráte. Ako odznelo na stretnutí s novinármi, vedenie mesta pripravilo desať tém, ktoré sa priamo týkajú centra horného Zemplína a jeho najbližšieho okolia.
Prvou bol stav príprav na budovanie mestského cestného obchvatu.
"Z hľadiska nášho ministerstva je táto stavba zaradená medzi priority to znamená, že patrí aj k prioritám slovenskej vlády. V omnoho konkrétnejšej podobe sa ním však budeme môcť zaoberať v roku 2006. Na prvý pohľad to vyzerá ako vzdialený termín, ale takéto veľké akcie s nákladom cca 150 miliónov korún neutiahneme z vlastného rozpočtu," povedal na úvod tlačovej besedy minister Prokopovič. Odhadovaných 65 kilometrov novej cestnej siete by podľa jeho slov mali na realitu premeniť aj financie z EÚ. Do spomínaného roku 2006 sú ešte k dispozícií kohézny a štrukturálne fondy, na ktoré sa ministerstvo spolieha.
Jednou z pertraktovaných tém bol aj nový hraničný priechod do Poľska smerom na Ubľu v okrese Snina. Minister dal pred novinármi verejný prísľub, že do plánu investícii na budúci rok zaradí jeho rezort aj mesto Humenné. Veľký záujem bol venovaný "výnimočnému" postaveniu centra horného Zemplína v rámci bývalých okresných miest. Spolu s Banskou Bystricou sa totiž Humenné môže "pochváliť", že nemá budovu autobusovej stanice. Cestujúci doteraz čakajú na linky na voľnom priestranstve, čiastočným riešením je neďaleká budova železničnej stanice, kam sa uchyľujú nielen tí, ktorí čakajú na vlaky, ale aj občania, čakajúci na autobus. Problém chýbajúcej autobusovej čakárne sa pretriasa na pôde mestského zastupiteľstva takmer pravidelne. Stále je to o tom istom - kto novú stavbu v zaplatí. V takmer všetkých mestách to bolo financované zo štátneho rozpočtu, ale žiaľ, Humenčania o takúto možnosť prišli... Kto je na vine?
Ako sme si zistili, nitky vedú ešte do časov totalitného režimu. Podobné stretnutie ako minulý piatok sa totiž uskutočnilo aj v novembri 2001. Vtedy sa mal generálny riaditeľ sekcie cestnej dopravy vyjadriť, že ..."rezort má enormný záujem na tom, aby najneskôr do konca budúceho roka bola autobusová stanica v Humennom realitou" a predpokladané náklady odhadol na 25 miliónov korún...V závere roka 2003 je však realita úplne iná. Autobusová stanica v Humennom nebude, ale, ako povedal primátor Vladimír Kostilník, "riešenie tohto neuralgického bodu mesto dokáže vyriešiť aj samo. V pripravovanom návrhu rozpočtu mesta na budúci rok je vyčlenených 9 miliónov korún." Za prítomnosti ministra dopravy sa dohodli, že vyhovujúcim riešením bude prekrytie časti plochy, kde cestujúci na autobusy čakajú.
Najväčšiu radosť Humenčanom urobila správa, že primátor získal prísľub námestníka riaditeľa ŽSR o možnosti parkovania autobusov SAD na pozemkoch, ktoré sú majetkom železníc. Parkujúce a štartujúce autobusy totiž už dlhý čas zvyšovali adrenalín obyvateľom blokov v blízkosti oboch staníc. Vladimír Kostilník neskrýval radosť, že získal informácie, ako získať nové zdroje do mestskej pokladne. Jedna z ciest vedie cez ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. Zostáva veriť, že návrh na uvoľnenie 9 miliónov korún v budúcoročnom rozpočte podporí aj dostatok poslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín