niektorých mestách vykladajú Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o chove psov a mačiek.
"Ak majiteľovi zomrie pes, donesie potvrdenie od veterinára o úhyne zvieraťa. Ak psa prejde auto, alebo sa stratí, podpíše čestné prehlásenie doložené podpisom dvoch susedov z miesta trvalého bydliska. Potom je oslobodený od povinného poplatku," povedala referentka miestnych poplatkov MsÚ v Michalovciach Slávka Bubánová.
V prípade, že susedia nepodpíšu doklad o úmrtí vášho psa, budete platiť za mŕtveho psa naďalej. V Trebišove sa čestné prehlásenie nepodpisuje. Keď majiteľovi uhynie pes oznámi to na Mestskom úrade a to je všetko. Mestská polícia potom v krátkom čase skontroluje, či nejde o podvod.
Každý majiteľ psa je povinný okrem iného zaplatiť ročný poplatok za psa. V Michalovciach a Trebišove je to v rodinných domoch 300-korún a v činžiakoch 1000-korún. Od poplatku sú oslobodené nevidomé osoby, ktoré používajú psa na sprevádzanie alebo ochranu a dôchodcovia s príjmami na hranici životného minima.
V Michalovciach vyzbierali na poplatkoch za psov tento rok vyše 300-tisíc korún. Viacerí chovatelia psov považujú za nesprávne, že finančné prostriedky vyzbierané od majiteľov psov sa aspoň v čiastočnej miere nepoužijú na zlepšenie podmienok chovateľov a ich štvornohých priateľov. "V meste nie sú vytvorené zóny pre psíčkarov. Ak pes vykoná potrebu na nevyhradenom mieste môžem dostať pokutu. Mesto by mohlo z našich peňazí zabezpečiť aspoň sáčky, lopatky, rukavice alebo odpadkové koše na odpratanie psích výkalov," uviedol majiteľ psa. Ako sme sa ale dozvedeli, peniaze vyzbierané od majiteľov psov nie sú účelovo určené na zlepšenie podmienok psov v mestách.
V súčasnosti majú Michalovce jednu plochu pre výbeh psov na Okružnej ulici. Je to málo, ale Humenné a Trebišov sú na tom horšie. "V Humennom ešte nemáme zriadenú zónu, určenú pre psov. Pred niekoľkými mesiacmi sme prerokovali vhodné lokality, ale zatiaľ je to len v štádiu riešenia," uviedol Marián Šalata vedúci oddelenia výstavby, územného plánovania a životného prostredia. V Humennom majitelia psov zaplatili v tomto roku 320-tisíc korún za svojich miláčikov.
V Trebišove mesto dotuje z rozpočtu útulok a zabezpečuje odchyt túlavých psov. "Zamedzujeme tak šíreniu infekcii a chorôb, ktoré túlavé psy často prenášajú. Bežne sa stáva, že niekomu zmizne plemenný pes a mesto neraz pomohlo pri navrátení psa majiteľovi," tvrdí Rastislav Petrovič z Mestského úradu v Trebišove.
Na záver aspoň jedna pozitívna správa, mestá v Zemplíne od nového roku neplánujú zvyšovanie miestnych poplatkov za psov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín