chorí pili z vlastných studní, ktoré boli závadné. V prípade, že ju budú opäť využívať, riziko vzniku a šírenia nákazy je stále aktuálna," upozorňuje krajksá odborníčka pre epidemiológiu Janka Stašková.
Ako dodala, na zamedzenie šírenia infekcie v tom čase michalovský Štátny zdravotný ústav objednal očkovaciu látku a zaočkoval 70 rómskych detí vo veku dvoch až štyroch rokov. Kvôli zníženiu rizika nákazy tunajší obecný úrad zaviedol k rómskym príbytkom prípojku pitnej vody v hodnote milión korún. Financie obec získala v rámci projektov na sociálne a kultúrne potreby rómskej komunity, podporených zo štátneho rozpočtu v roku 2003, navrhnuté Grantovou komisiou pri sekretariáte splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity.
Žiaľ, obyvatelia osady tento výdobytok pravdepodobne z finančných dôvodov nevyužijú, lebo kvôli sociálnej odkázanosti nie sú schopní uhrádzať platby za vodu. "Po zavedení vodovodnej prípojky pre osadu, by už Rómovia nemali využívať ani zdroj pitnej vody na obecnom úrade tak ako to bolo doteraz," uviedol starosta obce Ján Krivý. Podľa jeho slov majú v súčasnosti v osade k dispozícii dve studne, ale voda z nich sa dá použiť len ako úžitková a práve ona bola zdrojom už spomínanej nákazy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín