neospravedlnených hodín, jeho rodičovi na tri mesiace pozastavia prídavky a presmerujú ich na účet mesta alebo obce. Pokiaľ sa dochádzka dieťaťa zlepší, odbor sociálnych vecí poukáže peniaze opäť rodičovi. Ako to vyzerá po takmer roku jeho platnosti?
Samospráva prídavky používa napríklad na zakúpenie školských potrieb a pomôcok, úhradu stravy v školskej jedálni, ale aj na aktivity mimo vyučovacieho procesu - nákup potravín, ošatenia a hygienických potrieb. Michalovský magistrát uprednostňuje poukážky na stravu. " Mesto ich poskytuje na základe zmluvných vzťahov s niektorými predajňami. Poukážky majú hodnotu 500-800 korún, závisí to od výšky rodinných prídavkov," uviedla pre KORZÁR vedúca odboru školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Michalovciach Katarína Poláková.
Ako nám povedali na michalovskom okresnom úrade, v novembri pozastavili prídavky rodičom 147 detí v objeme takmer 120-tisíc korún. Podľa ich názoru však zákon nefunguje. "Nedosahuje totiž požadovaný efekt. Mal za úlohu motivovať rodičov, aby ich deti chodili do školy. Žiaľ, prax ukázala, že to akosi nefunguje - z množstva detí, na ktoré sme pozastavili prídavky, ich dvadsiatim trom vrátime, ale zároveň nám pribudne ďalších 33," uviedla vedúca oddelenia sociálnych vecí Okresného úradu v Michalovciach Mária Rusínová.
Ako dodala, výnimkou nie je ani to, že samotní rodičia požadujú naďalej pozastavenie prídavkov, hoci sa dochádzka dieťaťa zlepšila a uprednostnia ich vyplácanie vo forme stravných lístkov. Najmä rómske obyvateľstvo sa týmto spôsobom snaží vyhnúť úžerníkom, čo nám potvrdili aj niektorí starostovia. "Našou prioritou je poskytnúť deťom stravu, aby neboli hladné a zvyšné financie idú na nákup školských potrieb. Najmä rómske rodiny nepoužívajú peniaze ani len na stravu pre deti a my im ju vďaka presmerovaným prídavkom zabezpečíme. Z tohto pohľadu je zákon dobrý, ale pravdou je, že neznižuje počet záškolákov," povedal starosta Vŕbnice Štefan Poľaško.
V praxi to teda vyzerá tak, že zákon na Zemplíne neznižuje záškoláctvo, ale úžerníctvo, takže ministerstvo sociálnych vecí nechtiac supluje kolegov z ministerstva vnútra. Táto informácia prekvapila hovorcu rezortu sociálnych vecí Martina Danka. "Podľa našich štatistík záškoláctvo kleslo, ale pripúšťam určité rozdiely v regiónoch. Isté je, že prídavky sú teraz adresnejšie a smerujú priamo k dieťaťu. Zohľadnili sme aj problém rómskych komunít, kde sa míňali napríklad na alkohol. Samozrejme, zákon nepriamo zabraňuje aj úžerníctvu v rómskych osadách, hoci to nebolo jeho prioritou," skonštatoval. Podľa neho ministerstvo považuje zákon za dostatočný a v dohľadnom čase ho neplánuje novelizovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín