technickej stránke nič už nebráni prevádzke operačných sál. Operovať sa môže už zajtra, ale ešte musíme doriešiť organizačné veci, preto prevádzka začne až od 1. januára nového roka," povedal pre KORZÁR riaditeľ NsP v Humennom MUDr. Ján Gajdoš. Obe sály sú vybavené špičkovými technologickými zariadeniami v celkovej sume približne 15 miliónov korún. "Kvalitným a novým vybavením operačných sál vyhral najmä pacient. Zvýšil sa tak štandard, komfort a kvalita zdravotníckej starostlivosti v našom okrese," uviedol riaditeľ.
Operačné sály sú súčasťou pavilónu, ktorý ešte rekonštruujú. Výstavbu objektu začali v roku 1996, ale pre nízky príliv financií dokončenie stavby presúvali z roka na rok, čo stavbu predražilo. Rozpočet na daný objekt je 240 miliónov korún a doposiaľ sa na ňom preinvestovalo okolo 80-percent z celkovej sumy. Vybavenie operačných sál a stavebné práce boli financované z kapitálových výdavkov Prešovského samosprávneho kraja. Rekonštrukcia je o to náročnejšia, že prebieha za plnej prevádzky oddelení, ktoré sa nachádzajú v budove. V súčasnosti prebiehajú finálne práce. Z vonku ešte chýba fasáda, treba rekonštruovať komunikačné priestory pred pavilónom a dokončiť prízemie. Ďalej pokračujú rekonštrukčné práce na traumatologickom, krčnom oddelení, na ambulantnej chirurgii a pôrodných sálach. Hotový je už vstup a priestory pre rýchlu zdravotnícku službu a administratívne pracovisko, chirurgický pavilón plánujú dokončiť v roku 2006. "Rekonštruovaný objekt je srdcom nemocnice. Snažíme sa centralizovať operačnú činnosť do jedného pavilónu. Komplikácie, ktoré sa stávali, keď sa o operačné sály museli deliť gynekológia a chirurgia, sú už preč. Mnohokrát dochádzalo k ohrozeniu života, ak potrebovali operačné sály obidve oddelenia súčasne. Teraz je situácia oveľa lepšia," vysvetlil MUDr. Ján Gajdoš.
Dnešným dňom okrem nových operačných sál spustia do užívania vo vyšetrovacej rádiologickej časti novú sklopnú röntgenovú stenu. Je to multifunkčný digitálny prístroj vybavený systémom PACS, ktorý umožňuje kompletnú dlhodobú digitálnu archiváciu obrazov. "Ušetrí sa najmä zdravotnícky materiál a prístroj okrem diagnostiky umožňuje aj terapeutické zákroky, ako napríklad rozťahovanie ciev," upresnil riaditeľ. Prístroj stál vyše sedemnásť miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín