Sninský primátor druhýkrát za sebou vetoval verdikt poslancov
Snina - Uznesenie o prijatí novej organizačnej štruktúry mestského úradu, ktorú poslanci schválili na poslednom minuloročnom zasadnutí, sa primátor
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
mesta Marián Kníž rozhodol nepodpísať. Za posledných pár týždňov je to už druhé vetovanie verdiktu poslancov z jeho strany - prvýkrát svoju právomoc využil, keď nepodpísal uznesenie o premene tunajšej nemocnice na s. r. o.
Ako sme už písali, tento elementárny dokument, ktorý všetky zemplínske samosprávy už prijali a podľa ktorého by mal v budúcnosti fungovať aj sninský magistrát, bol na pretrase takmer celý minulý rok. Predkladateľom návrhu bol prednosta MsÚ Michal Štofík, ktorý organizačnú štruktúru viackrát prispôsobil výhradám poslancov, ale ani v upravenej verzii ju neschválili. Na poslednom stretnutí minulého roka prišli s vlastným návrhom, ktorý aj odsúhlasili napriek jeho protestom. Novinkou organizačnej štruktúry z dielne poslancov je zriadenie novej funkcie koordinátora poslancov. "Zriadenie tejto kancelárie si vyžiadali naše doterajšie skúsenosti z práce s občanmi, magistrátom a mimovládnymi organizáciami v meste," uviedla vo svojej reakcii na náš článok, uverejnený 17. decembra, poslankyňa Iveta Bžánová, ktorá predložila pozmeňovací návrh.
Podľa jej slov poslanec Daniel Andráško, ktorého poslanci navrhli a odsúhlasili na tento post, už desať rokov pôsobí v samospráve. Ako dodala, koordinátor nebude okrem platu poberať poslaneckú odmenu. Poslankyňa Iveta Bžánová reagovala aj na protesty prednostu Michala Štofíka. "Znejú síce dramaticky, ale považujem ich za irelevantné. Je totiž len úradník, v ktorého kompetencii je riadiť Mestský úrad a zabezpečovať jeho chod. Na rozdiel od poslancov, ktorých mandát je odvodený od hlasov tisícok voličov, mandát prednostu vznikol na základe rozhodnutia jediného človeka - primátora. Je načase povedať, že v samosprávach sa preceňuje postavenie obecných a mestských úradov a to na úkor orgánov volených - hlavne obecných a mestských zastupiteľstiev. Naši poslanci sa rozhodli, že budú aktívne zasahovať do života samosprávy, čo sa možno mnohým nepáči," skonštatovala.
V tomto kontexte je Snina precedensom, lebo prípravou organizačnej štruktúry je nie náhodou vždy poverený prednosta, ktorý má zároveň aj právo vyjadriť sa k prípadným zmenám. "Je to logické, lebo za chod úrad zodpovedá on a zároveň vie najlepšie, akých a koľko ľudí potrebuje pre jeho bezproblémové fungovanie. Pravdou je, že prednosta má len hlas poradný, ale prekvapuje ma, že jeho názor môže niekto považovať za irelevantný. Pokiaľ to tak je, asi ide o narušené vzťahy medzi magistrátom a poslancami," vyjadril sa na margo spomínaného problému nezávislý odborník jednej zo zemplínskych samospráv.
Svoje dôvody na nepodpísanie spomínaného uznesenia primátor Sniny Marián Kníž nechcel špecifikovať, ale ako nám povedal, poslanci ho ihneď potom požiadali o zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva. "Navrhli, aby to bolo 8. januára, takže uvidíme," uzavrel. V praxi to znamená, že na schválenie návrhu bude potrebná trojpätinová väčšina hlasov poslancov (v prípade Sniny 11 z 18) a keď ho opäť schvália, primátor ho už nemôže vetovať.