na najvýchodnejšom a asi aj najzabudnutejšom cípe krajiny?
Odpoveď si musí dať každý sám.
Mnohí zamestnanci Chemka a Cenonu Strážske, ktorí po desiatkach rokov poctivej práce dostali padáka a museli sa chodiť hlásiť na úrad práce, majú pri letopočte 2003 iste tri čierne výkričníky. Rovnako na tom budú aj stovky zdravotníkov zo všetkých zemplínskych nemocníc, ktorí v dôsledku "racionalizačných opatrení" prišli o prácu. Nezamestnanosť v zemplínskych okresoch za rok síce klesla v priemere o 3 až 4 percentná, no je verejným tajomstvom, že klesla len administratívnymi opatreniami. V skutočnosti je počet ľudí bez práce stále hrozivo vysoký a šanca, že sa to v najbližšom čase výrazne zmení, je takmer nulová. Veď si spočítajte, koľko nových fabrík sa v regióne postavilo, či koľko firiem vzniklo a ponúklo ľuďom prácu.
Na končiaci sa rok budú so slzami v očiach spomínať aj rodiny niekoľkých desiatok obetí, ktoré zbytočne zomreli na zemplínskych cestách. Dve nehody so šiestimi a piatimi obeťami zostanú navždy zapísané v najčiernejších kronikách.
Radosť z roku 2003 majú určite šmelinári a kšeftári s ukrajinskými pašovanými cigaretami, ktorým sa darí stále viac a viac a nikto im nevie poriadne klepnúť po prstoch. Tešia sa určite aj desiatky, ba možno aj stovky skorumpovaných úradníkov, mestských či obecných poslancov, ktorí si stále dokážu bokom viac ako slušne zarobiť a polícia, či agent provokatér je stále ďaleko za humnami. Usmievajú sa určite aj manažéri zahraničných obchodných reťazcov, ktoré v tomto roku doslova zaplavili Zemplín. Nové super a hypermarkety rástli ako huby po daždi a chudobní východniari v nich najmä pred Vianocami nechali desiatky miliónov.
Bankový úradník s tridsaťtisícovým mesačným platom a tučnými odmenami si takisto iste mädlí ruky a spokojne sa usmieva od ucha k uchu. Naopak, predavačka v Sobranciach, alebo človek, pracujúci na píle v Snine sa pri pohľade na svoju výplatnú pásku môže aj rozplakať.
Štatistický úrad prišiel prednedávnom zo zaujímavými štatistikami. "Priemerný plat na Slovensku je 14 066 korún a v medziročnom porovnaní narástol o 7 percent," tvrdí. Aká je však realita v Zemplíne? Presné štatistiky bohužiaľ neexistujú, no nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že priemerný plat v šiestich okresoch Zemplína je poriadne hlboko pod sumou 10-tisíc korún. A čo je najhoršie, žiadny dramatický nárast miezd sa ani po vstupe do Európskej únie na východnom Slovensku určite nechystá. Reálne platy ľudí v tomto roku klesli po započítaní inflácie o takmer dve percentá. Od prvého januára je v pláne ďalší ekonomický balíček a deregulácie energií, cestovného a tým pádom všetkých ostatných cien, stlačia reálne príjmy ľudí ešte nadol. Nech žijú ružové zajtrajšky...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín