Korzár logo Korzár Dolný Zemplín
Nedeľa, 24. september, 2023 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

Po zemetrasení v Iráne pomáhali aj humenskí záchranári

Pred necelým mesiacom, presnejšie 26. decembra, preletela svetom správa o tragickom zemetrasení na juhovýchode Iránu. Starobylé mesto Bam sa po

silnom zemetrasení za niekoľko sekúnd zmenilo na ruiny. Prišlo náhle, skoro ráno a tisíce Iráncov sa už zo svojho spánku neprebudili. V ruinách domov zostali zavalené celé rodiny. Hoci ešte nie je presne vyčíslený počet obetí jedného z najhorších zemetrasení posledných rokov, odhady hovoria, že počet mŕtvych presiahol 30-tisíc.

Okolité krajiny sa snažili čo najrýchlejšie zareagovať a pomôcť bolesťou zmietanému iránskemu ľudu. Slovensko vyslalo na pomoc špeciálny Záchranársky modul pre zahraničie, ktorý nasadzuje pri povodniach, zemetraseniach, kalamitách a iných katastrofách doma i v zahraničí. Súčasťou modulu sú aj brigády Hasičských a záchranárskych zborov (HaZZ) zo Žiliny, Malaciek a Humenného.

SkryťVypnúť reklamu

NEUSTÁLE V POHOTOVOSTI

Jedenásti príslušníci Humenskej brigády HaZZ sú stále pripravení vyštartovať na pomoc kdekoľvek na svete. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. "Po obdržaní správy, že našu jednotku potrebujú v Iráne, boli všetci členovia záchranného zboru pripravení na výjazd. Problém bol v tom, že záchranná akcia si vyžadovala len štyroch príslušníkov z Humenného. Rozhodnúť sa, kto pôjde a kto zostane nebolo ľahké, pretože všetci tvrdo pracujeme ako tím. Každý sa chcel zúčastniť na akcii, ktorá je zavŕšením niekoľko ročného tréningu a prípravy," vysvetľuje veliteľ skupiny Ing. František Džubák. Napokon spolu s veliteľom Džubákom odleteli záchranári Ľuboš Boško, Rastislav Havriľak a Slavomír Fedorko.

So špeciálne vybaveným záchranným vozidlom pricestovali 27. decembra na letisko do Bratislavy, odkiaľ ich malo do Iránu, spolu s ostatnými príslušníkmi slovenského záchranného tímu a technikou, transportovať prepravné lietadlo. "Pre technické problémy veľkého prepravného lietadla sme nakoniec leteli iným strojom, ktoré však transport nášho špeciálneho vozidla s prívesom neumožňovalo. Vybrali sme si preto len najdôležitejšie veci potrebné na záchrannú akciu po zemetrasení," vysvetľuje Ľuboš Boško. Tesne po polnoci 28. decembra, pristáli na letisku v iránskom Kermane. Na slovenských záchranárov už čakal autobus, ktorý ich zaviezol do Bamu. Mesta, v ktorom sa udomácnila smrť, žiaľ a bolesť.

SkryťVypnúť reklamu

NAŠLI 29 TIEL

"V krajine vládol výnimočný stav. Mali sme pridelený sektor, v ktorom naša jednotka vykonávala záchranné práce. K dispozícii pre medzinárodné zahraničné záchranné tímy boli súkromné autobusy. Na začiatku domorodý vodič dvakrát obišiel celé mesto, kým našiel naše stanovište. Počas cesty sme videli v prachu a ruinách pochované zvyšky mesta a jeho obyvateľov. Na cestách ležalo množstvo mŕtvych ľudí prikrytých plachtami," opisuje prvý kontakt s postihnutým mestom Slavomír Fedorko. Pri komunikácii s domácimi obyvateľmi im pomáhal pán Mortéz, Iránec žijúci na Slovensku.

Okrem dohodnutých sektorov prehľadávali aj zrútené domovy, o ktoré ich požiadali utrápení a zničení obyvatelia. Ako vyzeral systém práce záchranárov? Psy najprv označili miesto so zasypaným človekom a záchranári ho lokalizovali. Po vytiahnutí mŕtvych zo sutín miesto označili dohodnutým znakom, najčastejšie značkou na stene, alebo kameni. Uviedli tam, kto a kedy sektor kontroloval. Vycvičené psy dávali najavo, či je zavalený v ruinách mŕtvy alebo živý človek brechaním, alebo skučaním. Žiaľ, boli to už len mŕtve telá. Slovenskí záchranári vytiahli zo sutín 29 mŕtvych tiel. Asi najbolestivejší pohľad pre všetkých bol na mŕtvu tehotnú ženu. "Keď sme našli telo, príbuzní ho vytiahli pred ruiny, oplakávali ho a modlili sa," vysvetľuje Ľuboš Boško a vzápätí dodáva: "Iránci boli povďační aj za nájdenie mŕtvych, s ktorými sa mohli vo svojich modlitbách rozlúčiť a potom ich patrične pochovať."

SkryťVypnúť reklamu

OTRASY NA VLASTNEJ KOŽI

Koordináciu záchranných prác v rámci slovenskej jednotky zvládali veľmi dobre. Záchranné práce medzinárodných tímov koordinovalo Krízové centrum OSN, ktoré sídlilo v bývalých kasárňach v Bame. V týchto priestoroch mali Zemplínčania spolu s ostatnými rozložené stany, kde prespávali po celodennej záchranárskej akcii.

Bol deň, keď spolupracovali v pridelenom sektore s Rakúšanmi, Kórejčanmi, inokedy pracovala jednotka samostatne. Stávalo sa, že vznikali aj malé nedorozumenia. "Niekedy pri odstraňovaní ruín veľkou technikou si Iránci nevšimli označené miesto, kde už záchranári pracovali a značku nechtiac zničili. Potom sa nám stalo, že pes zacítil stopu, ale po vykopaní sme našli len zakrvavenú deku, z ktorej mŕtveho človeka vytiahli už pred nami," hovorí veliteľ skupiny Džubák.

Práca pri hľadaní zavalených osôb bola nebezpečná. "Niektoré budovy sa nezrútili úplne. Časti stien zničených domov, ktoré vydržali veľké zemetrasenie, padali aj počas záchranných prác. Bolo to spôsobené malými zemetraseniami a záchvevmi, ktorých bolo po našom príchode ešte asi päť," opisuje záchranár Slavomír Fedorko.

Okrem Iránu zasahovali humenskí záchranári predtým aj v Turecku. Tvrdia, že zemetrasenie v Iráne je najtragickejšia akcia, ktorej sa zúčastnili. "Po zemetrasení v Turecku, kde sme zasahovali v roku 1999, mali zavalení a zasypaní ľudia väčšiu šancu na prežitie, ako v Bame. Zničené budovy v Turecku boli prevažne panelové a po zrútení vytvárali v sutinách miesta, ktoré boli aspoň malou nádejou pre zavalených. Naopak Iránci mali po zemetrasení minimálne šance na prežitie, pretože ich domovy a budovy sa rozsypali na malé kusy, ktoré ich zavalili a udusili," konštatuje záchranár Fedorko.

PRÁCA MEDZI ŽIVOTOM A SMRŤOU

Pri svojej práci sa stretávajú s ľudským utrpením a smrťou. Pre bežného človeka je len ťažko predstaviteľné pohybovať sa medzi hromadou mŕtvych tiel a pritom sa ešte sústrediť na prácu. "Berieme to normálne, inak by sme to nemohli robiť. Samozrejme, tragický osud týchto ľudí vyvoláva v každom z nás ľútosť, ale zase nie natoľko, aby to ovplyvňovalo našu prácu," vysvetľuje Ľuboš Boško.

Práca v záchrannom zbore zasahuje nielen do súkromného života záchranárov, ale aj ich rodín, ktoré si museli zvyknúť, že ich otcovia musia byť pripravení vyraziť kedykoľvek a kamkoľvek na svete. "Manželka si už na moju prácu zvykla, ale ťažšie to znášajú deti. Mám dvoch chlapcov a jednu dcéru, najmä ona, keď som odchádzal do Iránu, preplakala skoro celú noc," hovorí František Džubák.

Hoci zatiaľ slobodní chlapci Slavomír a Ľuboš nemajú vlastné rodiny, tiež majú niekoho doma, kto na nich čaká a ich prácu prežíva spolu s nimi. "Pretože bývam vo Vranove nad Topľou, tak sa niekedy nestihnem so svojou priateľkou a rodičmi ani rozlúčiť. Potom im volám z krajiny, kde momentálne zasahujeme," vysvetľuje Slavomír Fedorko.

Slovenskí záchranári sa vrátili do vlasti na Nový rok. Najprv strávili jeden deň v karanténe v Malackách, kde absolvovali rôzne vyšetrenia a testy. Na druhý deň oslávili spolu s rodinami nielen nový rok, ale najmä šťastný návrat domov z krajiny, ktorá bude ešte dlho oplakávať tisícky obetí.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 11 151
  2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 8 913
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 429
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 4 185
  5. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 4 076
  6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 666
  7. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 235
  8. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 270

Blogy SME

  1. Roman Kebísek: Štefánik našiel na Tahiti zobrazenie rodinky od Gauguina. Možno jeho ženy a syna
  2. Miro Jankes: September (2023)
  3. Otilia Horrocks: Vedela si, Milka, že v Smere 1 a 2 kašľali po celé roky na rodičov/opatrovateľov/ detí so zdravotným postihnutím?
  4. Ivan Mlynár: Progresívne Slovensko vedie dobrý boj.
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  6. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica.
  7. Rado Surovka: Trpaslíci s veľkými egami, ĎAKUJEME.
  8. Ján Valchár: Štvrtý Aljoša II.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 054
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 025
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 26 568
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 18 290
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 873
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 417
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 361
  8. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 6 160
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Roman Kebísek: Štefánik našiel na Tahiti zobrazenie rodinky od Gauguina. Možno jeho ženy a syna
  2. Miro Jankes: September (2023)
  3. Otilia Horrocks: Vedela si, Milka, že v Smere 1 a 2 kašľali po celé roky na rodičov/opatrovateľov/ detí so zdravotným postihnutím?
  4. Ivan Mlynár: Progresívne Slovensko vedie dobrý boj.
  5. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin?
  6. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica.
  7. Rado Surovka: Trpaslíci s veľkými egami, ĎAKUJEME.
  8. Ján Valchár: Štvrtý Aljoša II.
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 054
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 025
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 26 568
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 18 290
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 873
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 417
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 361
  8. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 6 160
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu