Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Po zemetrasení v Iráne pomáhali aj humenskí záchranári

Pred necelým mesiacom, presnejšie 26. decembra, preletela svetom správa o tragickom zemetrasení na juhovýchode Iránu. Starobylé mesto Bam sa po

silnom zemetrasení za niekoľko sekúnd zmenilo na ruiny. Prišlo náhle, skoro ráno a tisíce Iráncov sa už zo svojho spánku neprebudili. V ruinách domov zostali zavalené celé rodiny. Hoci ešte nie je presne vyčíslený počet obetí jedného z najhorších zemetrasení posledných rokov, odhady hovoria, že počet mŕtvych presiahol 30-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okolité krajiny sa snažili čo najrýchlejšie zareagovať a pomôcť bolesťou zmietanému iránskemu ľudu. Slovensko vyslalo na pomoc špeciálny Záchranársky modul pre zahraničie, ktorý nasadzuje pri povodniach, zemetraseniach, kalamitách a iných katastrofách doma i v zahraničí. Súčasťou modulu sú aj brigády Hasičských a záchranárskych zborov (HaZZ) zo Žiliny, Malaciek a Humenného.

SkryťVypnúť reklamu

NEUSTÁLE V POHOTOVOSTI

Jedenásti príslušníci Humenskej brigády HaZZ sú stále pripravení vyštartovať na pomoc kdekoľvek na svete. Nebolo tomu inak ani v tomto prípade. "Po obdržaní správy, že našu jednotku potrebujú v Iráne, boli všetci členovia záchranného zboru pripravení na výjazd. Problém bol v tom, že záchranná akcia si vyžadovala len štyroch príslušníkov z Humenného. Rozhodnúť sa, kto pôjde a kto zostane nebolo ľahké, pretože všetci tvrdo pracujeme ako tím. Každý sa chcel zúčastniť na akcii, ktorá je zavŕšením niekoľko ročného tréningu a prípravy," vysvetľuje veliteľ skupiny Ing. František Džubák. Napokon spolu s veliteľom Džubákom odleteli záchranári Ľuboš Boško, Rastislav Havriľak a Slavomír Fedorko.

So špeciálne vybaveným záchranným vozidlom pricestovali 27. decembra na letisko do Bratislavy, odkiaľ ich malo do Iránu, spolu s ostatnými príslušníkmi slovenského záchranného tímu a technikou, transportovať prepravné lietadlo. "Pre technické problémy veľkého prepravného lietadla sme nakoniec leteli iným strojom, ktoré však transport nášho špeciálneho vozidla s prívesom neumožňovalo. Vybrali sme si preto len najdôležitejšie veci potrebné na záchrannú akciu po zemetrasení," vysvetľuje Ľuboš Boško. Tesne po polnoci 28. decembra, pristáli na letisku v iránskom Kermane. Na slovenských záchranárov už čakal autobus, ktorý ich zaviezol do Bamu. Mesta, v ktorom sa udomácnila smrť, žiaľ a bolesť.

SkryťVypnúť reklamu

NAŠLI 29 TIEL

"V krajine vládol výnimočný stav. Mali sme pridelený sektor, v ktorom naša jednotka vykonávala záchranné práce. K dispozícii pre medzinárodné zahraničné záchranné tímy boli súkromné autobusy. Na začiatku domorodý vodič dvakrát obišiel celé mesto, kým našiel naše stanovište. Počas cesty sme videli v prachu a ruinách pochované zvyšky mesta a jeho obyvateľov. Na cestách ležalo množstvo mŕtvych ľudí prikrytých plachtami," opisuje prvý kontakt s postihnutým mestom Slavomír Fedorko. Pri komunikácii s domácimi obyvateľmi im pomáhal pán Mortéz, Iránec žijúci na Slovensku.

Okrem dohodnutých sektorov prehľadávali aj zrútené domovy, o ktoré ich požiadali utrápení a zničení obyvatelia. Ako vyzeral systém práce záchranárov? Psy najprv označili miesto so zasypaným človekom a záchranári ho lokalizovali. Po vytiahnutí mŕtvych zo sutín miesto označili dohodnutým znakom, najčastejšie značkou na stene, alebo kameni. Uviedli tam, kto a kedy sektor kontroloval. Vycvičené psy dávali najavo, či je zavalený v ruinách mŕtvy alebo živý človek brechaním, alebo skučaním. Žiaľ, boli to už len mŕtve telá. Slovenskí záchranári vytiahli zo sutín 29 mŕtvych tiel. Asi najbolestivejší pohľad pre všetkých bol na mŕtvu tehotnú ženu. "Keď sme našli telo, príbuzní ho vytiahli pred ruiny, oplakávali ho a modlili sa," vysvetľuje Ľuboš Boško a vzápätí dodáva: "Iránci boli povďační aj za nájdenie mŕtvych, s ktorými sa mohli vo svojich modlitbách rozlúčiť a potom ich patrične pochovať."

SkryťVypnúť reklamu

OTRASY NA VLASTNEJ KOŽI

Koordináciu záchranných prác v rámci slovenskej jednotky zvládali veľmi dobre. Záchranné práce medzinárodných tímov koordinovalo Krízové centrum OSN, ktoré sídlilo v bývalých kasárňach v Bame. V týchto priestoroch mali Zemplínčania spolu s ostatnými rozložené stany, kde prespávali po celodennej záchranárskej akcii.

Bol deň, keď spolupracovali v pridelenom sektore s Rakúšanmi, Kórejčanmi, inokedy pracovala jednotka samostatne. Stávalo sa, že vznikali aj malé nedorozumenia. "Niekedy pri odstraňovaní ruín veľkou technikou si Iránci nevšimli označené miesto, kde už záchranári pracovali a značku nechtiac zničili. Potom sa nám stalo, že pes zacítil stopu, ale po vykopaní sme našli len zakrvavenú deku, z ktorej mŕtveho človeka vytiahli už pred nami," hovorí veliteľ skupiny Džubák.

Práca pri hľadaní zavalených osôb bola nebezpečná. "Niektoré budovy sa nezrútili úplne. Časti stien zničených domov, ktoré vydržali veľké zemetrasenie, padali aj počas záchranných prác. Bolo to spôsobené malými zemetraseniami a záchvevmi, ktorých bolo po našom príchode ešte asi päť," opisuje záchranár Slavomír Fedorko.

Okrem Iránu zasahovali humenskí záchranári predtým aj v Turecku. Tvrdia, že zemetrasenie v Iráne je najtragickejšia akcia, ktorej sa zúčastnili. "Po zemetrasení v Turecku, kde sme zasahovali v roku 1999, mali zavalení a zasypaní ľudia väčšiu šancu na prežitie, ako v Bame. Zničené budovy v Turecku boli prevažne panelové a po zrútení vytvárali v sutinách miesta, ktoré boli aspoň malou nádejou pre zavalených. Naopak Iránci mali po zemetrasení minimálne šance na prežitie, pretože ich domovy a budovy sa rozsypali na malé kusy, ktoré ich zavalili a udusili," konštatuje záchranár Fedorko.

PRÁCA MEDZI ŽIVOTOM A SMRŤOU

Pri svojej práci sa stretávajú s ľudským utrpením a smrťou. Pre bežného človeka je len ťažko predstaviteľné pohybovať sa medzi hromadou mŕtvych tiel a pritom sa ešte sústrediť na prácu. "Berieme to normálne, inak by sme to nemohli robiť. Samozrejme, tragický osud týchto ľudí vyvoláva v každom z nás ľútosť, ale zase nie natoľko, aby to ovplyvňovalo našu prácu," vysvetľuje Ľuboš Boško.

Práca v záchrannom zbore zasahuje nielen do súkromného života záchranárov, ale aj ich rodín, ktoré si museli zvyknúť, že ich otcovia musia byť pripravení vyraziť kedykoľvek a kamkoľvek na svete. "Manželka si už na moju prácu zvykla, ale ťažšie to znášajú deti. Mám dvoch chlapcov a jednu dcéru, najmä ona, keď som odchádzal do Iránu, preplakala skoro celú noc," hovorí František Džubák.

Hoci zatiaľ slobodní chlapci Slavomír a Ľuboš nemajú vlastné rodiny, tiež majú niekoho doma, kto na nich čaká a ich prácu prežíva spolu s nimi. "Pretože bývam vo Vranove nad Topľou, tak sa niekedy nestihnem so svojou priateľkou a rodičmi ani rozlúčiť. Potom im volám z krajiny, kde momentálne zasahujeme," vysvetľuje Slavomír Fedorko.

Slovenskí záchranári sa vrátili do vlasti na Nový rok. Najprv strávili jeden deň v karanténe v Malackách, kde absolvovali rôzne vyšetrenia a testy. Na druhý deň oslávili spolu s rodinami nielen nový rok, ale najmä šťastný návrat domov z krajiny, ktorá bude ešte dlho oplakávať tisícky obetí.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
  1. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  2. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  3. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  5. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  6. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 681
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 60 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 748
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 928
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 578
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 019
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 986
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  2. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  3. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  5. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  6. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 681
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 60 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 748
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 928
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 578
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 019
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 986
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu