Humenčania s petíciou proti azylovému táboru neuspeli
Humenné - Všetko nasvedčuje tomu, že dlho pretriasaný a väčšinou miestnych poslancov nechcený azylový tábor v bývalých humenských kasárňach, sa
Ľuboš Ondovčin
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nakoniec stane v centre horného Zemplína realitou.
V závere minulého roka prišli humenskí poslanci s petíciou a cieľom získať podpisy proti zriadeniu záchytného azylového tábora. Petičná akcia sa stretla s priaznivým ohlasom viac ako 8 600 občanov. Ale ani to nestačilo na zmenu rozhodnutia vlády. Tento týždeň prevzal predseda petičného výboru a poslanec MsZ Štefan Behun list z Ministerstva vnútra (MV) SR, podľa ktorého je petícia občanov proti zriadeniu Záchytného tábora Migračného úradu v Humennom neopodstatnená.
"Áno, prevzal som spomínaný list, v ktorom sa okrem iného píše, že neexistujú žiadne právne skutočnosti, ktoré by bránili zriadeniu spomínaného záchytného tábora," uviedol pre Zemplínsky denník KORZÁR Štefan Behun.
Bývalé kasárne Civilnej obrany MV SR sú vo vlastníctve štátu a v správe Migračného úradu MV SR. Nachádzajú sa v časti mesta, v ktorej sú združené takmer všetky stredné školy a internátne zariadenia, ako aj areál nemocnice. Podľa slov niektorých humenských poslancov existujú opodstatnené obavy, že azylanti budú nielen zdravotnou hrozbou pre domácich, ale ich príchodom do mesta sa zvýši aj kriminalita. Vo vyhlásení MV SR sa však píše: "Využívaniu tohto objektu na účely záchytného tábora nebránia žiadne dôvody právneho, technického, zdravotného a bezpečnostného alebo iného charakteru".
Z hľadiska prijatých záväzkov nášho štátu pred vstupom do EÚ, práve zriadenie záchytného tábora v Humennom bude praktickou realizáciou rozhodnutia slovenskej vlády. Medzi Humenčanmi sa však rozpráva aj o tom, že stále nie je celkom definitívne rozhodnuté. Miestni poslanci majú v talóne možnosť (ne)zmeniť územný plán mesta. Februárové zasadnutie MsZ prinesie do tohto komplikovaného prípadu nové svetlo.