neskorých večerných hodín sa prechádzajú po uliciach mesta a pýtajú od ľudí peniaze. Mnohí okoloidúci si ich už určite všimli, pretože takto žobrú približne rok. Od klasických žobrákov sa vari odlišujú len tým, že nesedia na jednom mieste s klobúkom, ale za svojimi peniazmi pribehnú až k vám.
Už z diaľky vykrikujú: "Teta, ujo, nemohli by ste mi požičať dve koruny", alebo: "dajte mi, prosím, päť korún." Pred svojim "klientom" nasadia smutnú tvár a keď nazbierajú toľko, koľko potrebujú, idú si niečo kúpiť. Kto by odolal? "Najlepšie platia opití, tí dajú aj päťdesiatku, ale normálne pýtame päť korún," vysvetlil jedenásťročný Marek. Chlapci chodia pýtať peniaze aj do miestnych pohostinstiev. "Niekedy tu zájdu, tak im dám pár halierov, ale nič viac," povedal čašník z baru na námestí. Ako nám Marek prezradil, jeho mama je v Amerike a otec ani nevie, čo robí. Najmenší z trojice tvrdí: "Keby sa otec dozvedel, čo robím, tak ma zabije." Tretí malý "podnikateľ" zase vyrastal bez otca. Jeho mama, o tom čo robí cez deň, tiež ani netuší.
Všetci traja unisono tvrdia, že za "ťažko zarobené" peniaze si kupujú hot-dogy alebo žuvačky. A prečo vlastne žobrú, ani sami nevedia. Názory ľudí, ktorí spomínané trio malých žobrákov stretli sa zhodujú v tom, že to nie je dobré, ale v tom, či im peniaze dajú alebo nie, sa odlišujú. "Pýtali aj odo mňa a neraz, ale ja im nič nedám. Niekde za rohom ich určite čaká niekto dospelý a kupuje si potom alkohol alebo cigarety," prezradila mladá Michalovčanka. "Už som im dala dvakrát po päť korún, mne nechýbajú a oni ich asi potrebujú, ak žobrú," myslí si štyridsaťročná Viera.
Ako sme si preverili, michalovský magistrát problém žobrajúcich detí už v minulosti riešil. "Minulý rok v jeseni sme riešili problém chlapca, ktorý žobral na námestí. Po zohľadnení všetkých jeho sociálnych a rodinných podmienok, bol umiestnený do ústavnej výchovy," povedala vedúca odboru školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Michalovciach Katarína Poláková. Ako dodala, mesto pri odstraňovaní tohto nie práve najreprezentatívnejšieho fenoménu spolupracuje s mestskou políciou. "Žobrajúce deti sú špecifický príklad, za ich konanie sú zodpovední rodičia. Po zistení totožnosti ich odvezieme k zákonnému zástupcovi. Ak sa rodičia nedokážu postarať o dieťa a ono opakovane žobre, je umiestnené do ústavnej výchovy," vysvetlil pracovník mestskej polície v Michalovciach.
Zaujímavé na celej veci je, že deti nie sú špinavé a nechodia poobliekané v zničených šatách. Požiadali sme preto o názor odborníka. "Spomínaní chlapci podľa všetkého pochádzajú z rozvrátených alebo čiastočne odlúčených rodín, v ktorých je narušená komunikácia medzi dieťaťom a rodičmi. Chýba im citová naviazanosť aspoň na jedného člena rodiny a zákonite neexistuje ani spätná väzba. Výsledkom je, že otec, resp. matka síce vie, že dieťa ide do mesta, ale nezaujíma sa o to, čo robí," vysvetlila detská psychologička PhDr. Ľubica Rošková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín