koncom minulého roka v edícii Jantár.
V dobe, kedy chemizácia poznačila všetky oblasti ľudskej činnosti a neobišla ani potravinársky priemysel, ani naše kuchyne, recepty našich starých materí majú priam karátovú hodnotu. Zovšadiaľ sa dosť nahlas volá po starých jedlách. A tak nie div, keď naše staré turistické strediská, napĺňajú svoje jedálne lístky, menu, domácimi špecialitami toho-ktorého kraja, ktoré sú nanáročné na prípravu, finančne lacnejšie, zdravotne a racionálne výživné.
Toto všetko sleduje aj posolstvo receptov z rôznych častí Zemplín (najviac Michaloviec), ktoré priam volá po návrate k starým gazdovským jedlám, k umeniu našich starých materí. Kto si pozorne prečíta jednotlivé recepty, ten neodolá ponúkanému apetítu. Viaceré sú známe, iné menej. No aj tie známe obsahujú čosi nové, dosiaľ utajené a svojím odtajnením tlačou sú veľmi chutné a "prefajné" i pre tých náročných konzumentov jedákov.
Zostavovateľka tohto kuchárskeho breviára PhDr. Viera Čurmová si dala záležať na ich reprezentatívnej úprave, ale aj na samotnom výbere jedál, ktoré najviac patria k nášmu regiónu.
V knižôčke je zastúpených iba 21 obcí, v ktorých sa našli ochotní spolupracovníci so Zemplínskou spoločnosťou a redakciou edície Jantár. Najviac je receptov z dediny Dúbravka od Alžbety Čurmovej, až 43! V Michalovciach sa pod 36 receptov podpísala Viera a Andrea Čurmové. Vo Vŕhni na 25 chutných jedál obrátila svoju pozornosť Mária Džurbalová a Mária Tačárová. Na chutné jedlá v Zbudzi upozornila Mária Sotáková počtom 29 receptov. Jedným receptom sa pochválili obce Vinné, Lastomír, Leles.
Príjemnú vôňu týchto jedál dotvára aj vôňa slov, ktoré do veršovej architektúry pozakrúcal ľudový poet Mgr. Július Knapp, ktorého úsilie treba zvlášť vysoko ohodnotiť. Nareceptoval nám 13 jedál čiže trinásť básní so sviežim valalským humorom.
Slovníček nárečových slov v texte pamätá aj na menej známe slová, no sú aj také, ktoré vysvetlenie priam žiadajú, napr.: skipec, šije še, čirac, gidove, meščuračok, recepka (od slova recept, recept), kertica, zarva a iné. O ich pravom význame sa dozvieme iba z textových súvislostí.
O slovníkovú časť ako aj o jazykovú úpravu textov s dôslednou vedeckou akríbiou sa postaral PhDr. E. Sirochman. Ilustrácie chvália svojho autora Mgr. J. Knappa. O tlačené slovo sa postaral vo vidieckej tlačiarni v Jovse p. Ján Buraľ.
Teší nás, že Zemplínskej spoločnosti v Michalovciach sa podarila dobrá vec. Teraz pôjde o to, aby k tým 21 obciam sa prisunuli ďalšie z okolia Humenného, Medzilaboriec a Sniny, čiže zo severovýchodného Zemplína, lebo aj tu žili a ešte dnes žijú vynikajúce kuchárky, ktoré kumštovali nad chutnými domácimi špecialitami.
Napokon ďakujeme Občianskemu združeniu, Zemplínskej spoločnosti v Michalovciach, že odvážne pootvárala takmer zabudnuté dvierka v kuchárskych dielňach našich starých otcov a materí.
Prof. Michal Franko, Udavské
Autor: PREFAJNE ZEMPLÍNSKE JEDZENE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín