"Až na dôchodku som vlastne začal naozaj žiť," myslí si hudobník Otakar Krásenský
Sú ľudia, ktorým rokmi energie neubúda, ale presne naopak. Vďaka neskutočnej zanietenosti a entuziazmu sa smejú do očí aj samej matke prírode, ktorej
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
nezostáva nič iné ako sa nemo prizerať ich úspešnému boju s vekom. Jedným z nich je večne optimistický, novými nápadmi sršiaci a s vekom čoraz aktívnejší Otakar Krásenský...
Neskôr narodeným už roky pripomína, ako sa hrá swing, stihol napísať vlastnú knihu a cestuje po celom Slovensku. Stále rozlietaný čoskoro sedemdesiatnik (neuveriteľné!) sa konečne rozhodol zastaviť sa aj v Michalovciach a po niekoľkoročnej nútenej prestávke oprášiť starú tradíciu Swingových večerov, ktorými centrum Zemplína žilo pred piatimi rokmi.
Ak si však niekto myslí, že sa uspokojí s obyčajným nadviazaním na to, čo kedysi bolo, mýli sa. Michalovčania sa môžu tešiť na tradičné podujatie v novom šate - mister Krásenský si na svoje večery bude pozývať osobnosti umeleckého sveta. Pravdaže, výhradne zo Zemplína...
Pre interes, ak vám jeho meno, pokiaľ ide o umeleckú brandžu, nie je až také známe, určite si ho pamätáte ako dlhoročného šéfa michalovskej hygieny. Curriculum vitae tohoto rodáka z Kolína svedčí, že hudba mu nikdy nedala pokoja. "Žiaľ, keď som v päťdesiatych rokoch neskrýval ambície študovať na pražskej AMU, kádrovčíci ma ihneď schladili a zo štúdia hudby bolo napokon štúdium potravinárskej chémie. Aj tak som sa nevzdal a s kapelou som hrával po baroch v spoločnosti Vlacha, Gotta či Kreutgartnera. Pritom som sa zoznámil aj s manželkou, ktorá ma v roku 1958 "dotiahla" na Zemplín," smeje sa Otakar Krásenský.
Svojho hudobného koníčka sa napriek tomu, že slovo swing v Michalovciach nikomu nič nehovorilo. Nevzdal až kým svetlo malého michalovského sveta neuzrela prvá swingová kapela. "Hrávali sme v Parku, Grande, či Jalte a bolo to nádherné. Keď vadilo, že "robím" americkú hudbu, vyvliekol som sa z toho vysvetlením, že ide o hudbu černošskú a teda, že ju vytvorila komunita, utláčaná zlými kapitalistami.(smiech) Obvinenia, že cez deň robím v podnikoch kontroly a večer tam hrávam, spojené s podozrievaním, že na tom určite zarábam, som však už nezniesol a s hudbou som s ťažkým srdcom skončil," spomína Krásenský.
Nasledovala dlhoročná prestávka, ktorú ukončila až "nežná" a Krásenský s priateľmi hudobníkmi postavil swingové septeto a opäť hrali. "V tom čase vznikla aj tradícia Swingových večerov v galérii Zemplínskeho osvetového strediska (ZOS). Tieto pásma slova a hudby bývali počas troch rokov každý týždeň a chodilo na ne dosť ľudí a nielen starších," pozerá pár rokov dozadu.
Žiaľ, zabehané koľaje za časom začali rozpadávať - trúbkár Ján Rusnák si to namieril do slovenského parlamentu, Peter Kunc na štúdiá do Prahy a bolo po scenári. Medzičasom sa dvaja členovia kapely - gitarista Miky Hospodár a bubeník Vlado Džurba, pobrali na večnosť a v trojke sa swing proste robiť nedal. Kde - tu si ešte torzo kapely zahralo v Staročeskej pivárni, ale nebolo to celkom ono.
Neúnavný Krásenský sa medzitým pustil do písania knihy, ktorú v roku 2002 aj úspešne vydal pod názvom Pozitívne správanie. V posledných rokoch cestuje s pár výtlačkami knihy, nošou umeleckého slova, okoreneného vtipom jemu vlastným, metrákmi dobrej nálady a neodmysliteľným swingovým klavírom po celom Slovensku. Svojimi pásmami slova a hudby skultúrňuje pobyty kúpeľným hosťom v Lúčkach, Bardejove, Rajeckých Tepliciach či Piešťanoch. Ale nielen tam - chodí všade, kde si jeho charakteristický umelecký prejav nachádza obdivovateľov. Reči o tom, že na tom zarába, sú mu smiešne. "Práve naopak, väčšinou na tom prerobím, lebo cestu si platím sám. Že som potom blázon? Možno, ale hudba a rozdávanie radosti iným ma robí šťastným. A od toho je len krôčik k zdraviu. A ja sa cítim zdravý - po všetkých stránkach. Uvažujem, že až na dôchodku som vlastne začal naozaj žiť," smeje sa.
Rodený Kolínčan, ktorý je už dávno naturalizovaným Zemplínčanom, si zo svojho českého prízvuku, ktorý ho stále prezrádza, už hlavu nerobí. "Kedysi som si počas slovným vstupov dával pozor, ale zrazu som pochopil, že popri stráženiu formy mi akosi uniká obsah. Tak som sa na to vykašľal a hovorím tak, ako mi zobák narástol," hovorí.
Apropó, práve jeho typický prízvuk je tou vzácnou ingredienciou, ktorá jeho vystúpeniam dáva originálny punc. V spojení s pohotovým humorom, šarmom gentlemana "starej školy", rafinovane dávkovanou improvizáciou, rokmi získanou profesionalitou, swingovým klavírom a spontánnosťou umelca vytvárajú harmonickú, nezameniteľnú kombináciu so špecifickou príchuťou, ktorú stojí za to vidieť.
Tento nesporne zaujímavý pán chystá premiérový Swingový večer v novom šate, ktorý sa bude opakovať v dvojmesačných intervaloch, na 9. februára v galérii michalovskej osvety. Prvým Krásenského hosťom bude známa zemplínska šansoniérka Gabriela Kozmová. Ak chcete naživo vidieť duo umelcov, naladených na tú istú vlnovú dĺžku (hoci sa takmer vôbec nepoznajú), určite si na tento večer nič neplánujte...