ktoré vlani odklepol parlament totiž nadobudli platnosť 1. januára a už vo februári musia ľudia v hmotnej núdzi dostať sociálne dávky po novom. Aj v Michalovciach sú dôsledkom zavádzania novej legislatívy preplnené chodby, plné nervóznych ľudí.
"V súvislosti so zmenami, ktoré vyplývajú zo zákona o pomoci v hmotnej núdzi č. 599/2003, ktoré predstavujú zásadnú reformu sociálneho systému, sme ešte na prelome rokov poslali výzvy všetkým poberateľom. V januári dostali dávky "po starom", ale do 10. februára, ktorý je dňom uzávierky, ich už musia mať vypočítané "po novom". Týka sa to poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ale aj štátnych a kompenzačných dávok, čo je v rámci okresu 18 561 spisov," uviedol pre KORZÁR poverený vedúci odboru sociálnych vecí Juraj Štifel. Podľa jeho slov pracovníci musia každý spis prehodnotiť a poberateľovi vystaviť tzv. zmenové rozhodnutie, na základe ktorého dostane nové sociálne dávky.
Nepoprel, že celý 'cirkus' sa nezaobíde bez slovných potýčiek a nervozity na oboch stranách. "Ľudia, ktorí u nás pracujú, si už zvykli," povedal. Zatiaľ sa o kľud na chodbách a v kanceláriách starajú pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby, ale tesne po vyplácaní dávok chce odbor o pomoc požiadať aj mestskú políciu. Práve prebiehajúca reforma sociálneho systému podľa Juraja Štifela prináša najviac zmien v doterajšej histórii "sociálok". "Iné je prijať zákon a iné zaviesť ho do praxe - a tá vyzerá tak ako vidíte," podotkol.
Nezanedbateľným problémom, ktorý celý proces komplikuje, je nielen relatívne málo ľudí (každý musí vybaviť asi 400 spisov ( pozn. red.) , ale aj problémy s počítačovou sieťou. "Na oddelenie dávok v hmotnej núdzi sme preradili troch pracovníkov, takže v súčasnosti ich je celkovo 31. Na štátnych dávkach je ich 14 a na kompenzáciách šesť, čiže celý tím "sociálky" tvorí 51 ľudí. Kvôli návalu agendy musia robiť po večeroch a víkendoch. Horšie je, že nám pribudli aj nové počítače a softvér, ktorý občas zlostí. Ako nám povedal správca počítačovej siete, chvíľu to potrvá. V tomto kontexte by som chcel požiadať klientov o trpezlivosť. Naším cieľom je, aby sa nestalo, že niekto vo februári nedostane dávky," vysvetlil.
Podľa jeho názoru najväčší nápor potrvá asi do polovice februára. "Potom sa to celé dostane do štandardných koľají a bude to fungovať," dodal na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín