konci roka, ale pre tých, ktorým sa darilo malou oslavou rozhodne boli.
Zvláštnu príchuť mal "certifikát" o úspešnom absolvovaní prvého polroka pre druhákov, ktorí na ňom už mali naozajstné nefalšované známky. Na konci prvého totiž dostali len slovné hodnotenie. "Aha, ja mám samé jednotky, hoci som chýbala 91 hodín. Všetko som dobehla," chválila sa druháčka Majka zo Sečoviec. Trochu smutnejšie to mal jej spolužiak Marek, ktorého mrzela dvojka z matematiky. "Ale ja si to do konca roka opravím, veď to je len polročné," zapovedal sa.
Pravdaže, príjemné chvenie z dobrých známok nemá každý školák. Najmä starší, u ktorých už väčšinou vysvedčenie býva "pestrejšie" síce chvenie majú, ale nie od radosti. Psychológovia varujú, aby rodičia deti za zlé známky v žiadnom prípade netrestali, ale snažili sa zistiť príčinu. Na ich zhoršenom prospechu totiž neraz majú vinu aj oni sami, pokiaľ sa s deťmi o problémoch v škole rozprávajú málo a nesledujú ich výsledky priebežne. Dôsledkom je potom zbytočný strach školákov a následný šok rodičov z vysvedčenia. Riešením by mal byť rozhovor s dieťaťom a nájdenie východísk. Naviac, z horších známok na polroka netreba robiť tragédiu, do konca roka sa totiž dajú opraviť. A dobrá rada psychológa na záver? Lepší je šťastný trojkár ako nešťastný dvojkár.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín