Stĺpy smrti ohrozujú vtáčie druhy
Stĺpy a stožiare elektrického vedenia s vysokým napätím predstavujú nebezpečenstvo smrti alebo úrazu pre veľké druhy vtákov (najmä dravce, sovy, krkavcovité vtáky, bociany a ďalšie druhy). Stĺpy sú často jediné vyvýšené miesta v poľnohospodárskej krajine a sú využívané týmito vtákmi ako miesta na vyhľadávanie potravy alebo na oddych. K úrazom a smrti vtákov dochádza pri dosadaní a vzlietaní zo stĺpa, keď prídu do kontaktu s neizolovaným drôtom, ktorý vedie elektrický prúd. Takýmto spôsobom hynú ročne stovky vtákov a limitujú tým rozšírenie a ďalší vývoj populácie ohrozovaných vtáčích druhov.
Už viac rokov monitorujú vranovskí ornitológovia mortalitu vtáctva spôsobenú stĺpmi smrti. Kontroly sa uskutočňujú najmä v jeseni, kedy sú vplyvom vlhkého počasia a koncentrovania dravcov na poliach stĺpy najviac nebezpečné. V jeseni minulého roku sme však zaznamenali pomerne nízku úmrtnosť. Tím vranovských ornitológov skontroloval spolu 194 stĺpov. Pod nimi boli nájdené tri uhynuté vtáky (2 myšiaky hôrne a jedna straka obyčajná). V roku 2001 bolo dvanásť uhynutých vtákov. Z celkového počtu to bolo sedem myšiakov hôrnych, tri straky obyčajné, jedna volavka popolavá a 1 krkavec čierny. Uvedené zistenia sú len približné, nakoľko mnoho mŕtvych vtákov mizne spod stĺpov vplyvom predátorov a reducentov, takže skutočné straty sú omnoho vyššie. Hlavnou zložkou potravy myšiaka hôrneho, ale aj iných druhov dravcov, je hraboš poľný. Rok 2003 bol rokom s enormne nízkou populáciou tohto hlodavca. Úbytok hrabošov v konečnom dôsledku ovplyvnil hniezdenie dravých vtákov vôbec. To je jeden z predpokladov, prečo bola úmrtnosť v minulom roku nižšia ako v roku 2001. Nezmyselnému hynutiu vtákov sa dá raz a navždy zabrániť inštaláciou zábran na stĺpy smrti. Ochranné opatrenia by podľa môjho názoru mali zabezpečiť kompetentní, teda tí, ktorí elektrické vedenia vlastnia, prevádzkujú a sú v konečnom dôsledku zodpovední za hynutie chránených živočíchov.
Adam Butkovský
Autor: Aké to bolo u nás
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín