do redakcie. Vlani ho cestári začali rekonštruovať, ale prácu asi nedotiahli do konca. Výsledkom je, že pravá strana cesty smerom od obce je kvôli množstvu výtlkov absolútne neschodná. Vodiči to riešia tým, že pri jazde prejdú do protismeru. Keďže tesne za mostom sa nachádza prudká zákruta, je pravdepodobné, že pri zníženej viditeľnosti alebo horšom počasí je len otázkou času, kedy dôjde ku kolízii.
„Cestári asi čakajú len na to. Žiaľ, aj keď ho potom hneď opravia, potenciálnym obetiam už život nevrátia. Keď je na moste vrstva snehu alebo náľadie, ovládanie auta je takmer nemožné," uviedol pre KORZÁR jeden z vodičov. Po dôvode, prečo cestári most začali opravovať, ale nedokončili ho, sme pátrali na michalovskej pobočke Slovenskej správy ciest (SSC). „Do konca roka 2003 sme boli investorom opravy my, ale od januára táto kompetencia prešla na Investičnú výstavbu a správu ciest (IVSC) v Košiciach. Akcia v hodnote 21 miliónov korún bola rozložená na dve etapy - vlani sa urobila prvá za asi 7 miliónov korún a zvyšok sa má dokončiť tento rok," vysvetlil riaditeľ michalovskej SSC Jozef Rauch.
Ako dodal, hlavným dodávateľom rekonštrukcie je firma CMR, s. r. o. Ľubotice a na moste urobila prvé zásahy od septembra do konca novembra. Zámerom prvej etapy bola aspoň čiastočná oprava jedného jazdného pruhu. „Dodávateľ ho celý vyfrézoval a následne dal na to 20-centimetrovú vrstvu betónu a navrch asi 5 centimetrov asfaltu. Vieme, že to nie je ideálne riešenie, ale chceli sme, aby cesta bola aspoň zjazdná," skonštatoval J. Rauch. Nepoprel, že pri jednej z posledných návštev museli skonštatovať, že cesta je v zlom stave a plná výltkov. „Na jej stave sa asi podpísalo počasie, takže by bolo vhodné, aby nový investor na to dodávateľa upozornil a aby rokoval o náprave. My s tým nemôžeme nič robiť," podotkol.
Naša informácia o zlom stave mosta prekvapila stavebnú firmu CMR, s. r. o. Ako sa vyjadril hlavný prípravár firmy I. Hanis, oni robili len stavebnú časť, ale na dodávku živíc mali subdodávateľa. „Pokiaľ vznikol akýkoľvek problém, je potrebné, aby sa obe zmluvné strany stretli na tvári miesta, zistili závady a spísali protokol. Až na základe toho môžeme konať - je to istý proces, ktorý má svoje pravidlá," vysvetlil. Háčik je v tom, že pri stretnutí je zatiaľ istá len jedna strana - dodávateľ. Tá druhá - investor, je nejasná, lebo proces delimitácie ciest od štátu na samosprávy ešte nie je ukončený. Kto to teda je? Michalovskí cestári? IVSC? Alebo dokonca vyšší územný celok (VÚC)?
Riaditeľa IVSC I. Fabiána naša otázka, čo bude s pavlovským mostom, zaskočila. „To nie je v našej kompetencii - my robíme len most vo Vysokej nad Uhom. Spomínaná akcia nie je financovaná z kapitálových, ale bežných výdavkov, takže to musí riešiť Vyšší územný celok, pod ktorý cesty 2. a 3. triedy prešli," povedal nám. Viac svetla do opravy mosta nevniesol ani vedúci odboru dopravy VÚC A. Reisinger. „Je možné, že táto oprava patrí pod nás ale rovnako môže patriť aj pod IVSC. Existuje zákon, podľa ktorého rozostavané stavby musí dokončiť štát - čiže u nás košická IVSC, ale pokiaľ je to z bežných výdavkoch, môže to patriť aj pod nás," povedal.
Opäť sme sa teda obrátili na J. Raucha z michalovskej SSC, ktorého tvrdenia I. Fabiána prekvapili. „Na porade na konci roka nám bolo jasne povedané, že rozostavané akcie dokončí štát bez ohľadu na to, či to šlo z kapitálových alebo bežných výdavkov. Toto je úplne nová situácia, ktorú musíme rozobrať s VÚC a následne konať," uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín