priestorov v tunajšom gymnáziu. Pokiaľ kompetentní nenájdu obojstranne výhodný konsenzus, vedenie školy neuvažuje o otvorení viac ako dvoch prvých tried.
Ako sme už v našom denníku písali, gymnázium funguje v priestoroch bývalého ONV, ktoré po priestorovej ani hygienickej stránke už roky nevyhovujú. V súčasnosti je zriaďovateľom školy Prešovský samosprávny kraj. „Našu školu navštevuje až 560 žiakov a je nám ľúto, že musíme odmietnuť prijatie mnohých záujemcov o štúdium len kvôli tomu, že ich jednoducho nemáme kam umiestniť. Naše deti sa už učia v pivniciach, na zriadenie ďalších tried sme dokonca uvoľnili časť riaditeľstva školy a teraz máme napríklad sklad a archív v jednej miestnosti. Máme aj tzv. lietacie triedy, ktoré ani nemajú vlastnú triedu," uviedla pre KORZÁR riaditeľka školy Katarína Vaškaninová.
Ako dodala, vlaňajšie prvé rokovania na úrovni predsedu PSK Petra Chudíka priniesli myšlienku výmeny budovy gymnázia za niektorú sninskú základnú školu. Už teraz niektoré nie sú naplnené a vzhľadom na negatívny demografický vývoj tento trend bude len pokračovať. „Navrhli sme preto, aby mesto v súvislosti s legislatívnou zmenou, ktorá prináša financovanie na žiaka, vybralo školu, ktorú by v rámci racionalizácie siete v meste vyradilo zo siete. Následne by sa PSK a mesto dohodli na výmene budov," vysvetlila K. Vaškaninová. Ako dodala, táto informácia vyvolala davovú psychózu na školách, ktoré sa možnému zrušeniu samozrejme bránia. Najväčšia vlna nepokoja sa zdvihla na ZŠ na Budovateľskej ulici.
Podľa jej slov sa druhá séria rokovaní konala pred pár dňami za účasti šéfa odboru školstva PSK J. Lacka. „Hneď na to som bola na mestskej rade a opätovne som predložila náš návrh s tým, že PSK je ešte tento rok schopný prefinancovať sťahovanie a potrebnú rekonštrukciu našej novej budovy. Teraz je na ťahu mesto," skonštatovala riaditeľka.
Podľa slov primátora Mariána Kníža je vysoko pravdepodobné, že jedna alebo možno aj dve základné školy v Snine budú musieť po ujasnení výšky normatívov na žiaka z kola von. „Žiaľ, bez toho, aby bola známa ich výška nedokážeme zhodnotiť, či sa tá-ktorá škola uživí. Isté je, že všetkých päť to nebude a rovnaká racionalizácie čaká aj materské škôlky," vysvetlil. V súčasnosti magistrát pripravuje ekonomickú a demografickú analýzu všetkých škôl.
O stanovisko sme požiadali aj koordinátora poslancov Daniela Andráška. „Problém dôverne poznám a pokiaľ ide o analýzu, o jej vypracovanie sme požiadali magistrát už vlani," povedal nám. Podľa jeho slov je už teraz známe, aký normatív by podľa súčasnej nákladovosti „potrebovali" jednotlivé školy. „Počet žiakov nie je vždy rozhodujúci, dôležitá je aj energetická náročnosť budovy školy a mnoho iných faktorov. Pri prepočtoch 'ideálnych' normatívov sa ukázali veľké odchýlky. Normatívy sa pohybujú od 21 do 29-tisíc," podotkol.
Tieto predbežné čísla poslúžia, akonáhle budú jasné oficiálne normatívy. „Ich jednoduchým porovnaním s našimi zistíme, ktorá škola je najstratovejšia a budeme ju musieť zrušiť," dodal s tým, že následne bude možné rokovať aj o spomínanej výmene budov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín