ľudí, bolo domáce Občianske združenie Rómov, ktoré si prizvalo aj zástupcov rómskych strán a združení z Michaloviec. Organizátori dôrazne odmietli prítomnosť médií a novinárov, ktorí začali fotiť a nahrávať, vyháňali zo sály.
Ešte pred samotným stretnutím zhromaždených občanov oslovil starosta obce Jozef Kočan. „Nie je správne, ak sa kvôli sociálnej núdzi vyhrážate tým, že nebudete posielať deti do školy. Tým nič nevyriešite. Využite svoje právo protestovať, ale nepokazte to neuváženými krokmi," upozornil ich.
Akoby hrach na stenu hádzal, hneď na to organizátori požiadali novinárov, aby opustili miestnosť. „Nestojíme o publicitu a nevieme, kto vás sem pozval. Po stretnutí bude tlačová beseda, na ktorej vám všetko povieme," vyhlásil Ivan Tokár z Michaloviec. Argumenty, že cieľom novinárov je dokumentovať rodiace sa sociálne nepokoje, ktoré súvisia so znížením sociálnych dávok a týkajú sa rovnako Rómov ako Nerómov, si nedal vysvetliť.
Keď sme ako jediní odmietli odísť, počas príhovoru prešiel do plynulej rómčiny. Leitmotívom jeho slov bolo zaktivizovať ľudí v sociálnej núdzi, ktorých sa bytostne dotkne nová sociálna legislatíva a pozvať ich na protestné zhromaždenie, ktoré bude na budúci štvrtok v Michalovciach. Následne sa Rómovia začali hádať, či tam novinári majú zostať alebo nie a na stranu médií sa pridal aj riaditeľ Rómskeho informačno-poradenského centra Ladislav Horváth, ktorý žiadosť organizátorov považoval za nelogickú. „Práve Pavlovce sú známe vysokým podielom vzdelaných Rómov, ktorí sa môžu stať hybnou silou protestov a potiahnuť za sebou aj ostatných sociálne odkázaných, vrátane Nerómov. Na to ale potrebujete médiá," povedal.
Tesne po stretnutí sme oslovili aj Ivana Tokára, ktorý sa medzičasom upokojil a podal nám oficiálne stanovisko. „V súčasnosti prebieha celoslovenská aktivita, ktorú iniciovali rómske strany a združenia. V tomto kontexte sa podobné stretnutia konajú na viacerých miestach. My koordinujeme protestné zhromaždenie, ktoré bude na budúci štvrtok pred Úradom práce v Michalovciach. Sme tam ochotní zostať aj do noci, pokiaľ sa čosi nepohne. Potom bude nasledovať vypísanie petície za odvolanie ministrov, ktorí pripravili tento nešťastný zákon," vysvetlil.
Oslovili sme aj viacerých Rómov, ktorí sú zo zníženia sociálnych dávok zúfalí. „Sociálna dávka pre našu rodinu je 4200 korún a len nájomné a inkaso platím 4700," vyjadril sa mladý Róm s dvoma deťmi. Nielen on, ale aj mnohí ďalší unisono tvrdia: „Chceme prácu, nie sociálne dávky, ktoré nás neuživia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín