Koordinátor poslancov sa občas cíti ako na úrade práce
Novinkou, ktorá v Zemplíne zatiaľ nemá obdobu, bolo v polovici januára zriadenie kancelárie koordinátora sninských poslancov. Poslanecký zbor na toto
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
miesto odhlasoval dlhoročného poslanca MsZ Daniela Andráška, ktorý doteraz pôsobil ako zástupca riaditeľa mestského kultúrneho strediska. Keďže vytvorenie tejto, na naše pomery veľmi neobvyklej funkcie, sa spájalo s ročným bojom o novú organizačnú štruktúru mesta, zvedavosť nám nedala a pána Andráška sme navštívili na jeho novom pôsobisku v budove sninského magistrátu.
"Ešte to tu nie je celkom zariadené, lebo som tu vlastne len pár dní. Všetku kancelársku techniku sa nám podarilo získať sponzorsky, ale pravdaže, všeličo ešte chýba - napríklad počítač ešte nie je napojený a ani internet nemám, ale aj to postupne bude. Ale kávovar mám, akú silnú kávu pijete?," privítal nás s úsmevom Daniel Andráško. Kam sa stratil ten prísny pán zo zastupiteľstva? "Nie som prísny, ja vám tak pripadám?" ohradil sa. Ako dodal, napriek tomu, že kancelária ešte nie je taká, aká by mala byť, ľuďom to nevadí.
"Takmer od začiatku tu chodia desiatky ľudí denne. Viete, nechcem ich volať stránky, lebo neznášam pojem stránkové hodiny. Necítim sa ako úradník a ani ním nechcem byť. U mňa má každý dvere otvorené, kedy chce," podotkol. Nepoprel, že táto tvrdohlavosť mu prináša kopu problémov a jeho pracovný čas je trochu iný, ako je bežné. "Asi by som to nazval flexibilný. Prichádzam ráno okolo ôsmej a častokrát odchádzam až okolo ôsmej večer alebo neskôr. Ráno si vždy nachystám program, čo všetko chceme v ten deň stihnúť. Žiaľ, prídu ľudia a keďže nikoho nechcem odmietnuť, veľmi rýchlo je po mojich plánoch," smeje sa. Všetko vraj potom dokončuje až večer.
A čo na to jeho rodina? "Moje deti sú už odrastené a manželka si za tie roky zvykla, že som málo doma. S tretím sektorom, ktorý je náročný na čas, totiž mám dlhoročné skúsenosti - pôsobím ako prezident nadácie Pro futura a ani kultúra, v ktorej som pracoval doteraz, sa neriadi presnou pracovnou dobou," dodáva. Zmysel novej funkcie podľa neho bude možné zhodnotiť najskôr o pol roka. "Na druhej strane to, že na ňu veľmi rýchlo zareagovali Sninčania, dokazuje, že čosi také tu chýbalo. No nie všetci pochopili, aké sú moje možnosti a kompetencie. Občas sa cítim ako na úrade práce - mnohí za mnou prichádzajú s tým, aby som im pomohol pri hľadaní práce. Neraz ma navštívia jednoduchí ľudia, ktorí ani nevedia, kam sa majú so svojím problémom obrátiť a ja cítim, že ma vnímajú ako poslednú 'štáciu'. Ale chodia ku mne aj s mnohými zaujímavými nápadmi," vysvetľuje Daniel Andráško.
Jeden za všetky dáva možnosť, ako aspoň čiastočne zastaviť dlh v bytovkách neplatičov. "Išlo o staršieho pána, ktorý ešte pamätal, keď bytovky patrili pod Vihorlat a tam s platením problémy nikdy neboli. Navrhol, že by pôsobil ako domovník, ktorý by zároveň hneď po výplate dávok vyberal od nájomníkov nájomné. Zároveň by robil údržbu v bytovkách. Myslím, že to stojí za zváženie... A podobných nápadov je viac," dodáva koordinátor poslancov. Doménou jeho práce je v posledných dňoch príprava koordinácie aktivít tretieho sektora. Podľa jeho odhadu v regióne pôsobí až okolo 60 občianskych združení. "Žiaľ, u nás zatiaľ neexistuje grémium tretieho sektora alebo akýkoľvek orgán alebo riadiaca skupina, ktorá by aktivity týchto šikovných ľudí koordinovala. Isté však je, že sa s nimi dá urobiť veľmi veľa. Oni totiž nemusia, oni chcú - a robia," dodáva na záver Daniel Andráško.